_Nejlepší prevence plochých nohu? Nechejte děti běhat bosé!

Nejlepší prevence plochých nohu? Nechejte děti běhat bosé!
Datum publikace: 22.07.2015

Ploché nohy jsou nejčastější vadou nohou u dětí. Mnohé maminky se jejímu rozvoji snaží zabránit kupováním zbytečně předražených tzv. ortopedických botiček či koupenými ortopedickými vložkami. Podle lékařů je ale tato snaha zbytečná. Nejlepší prevenci je, nechat děti běhat bosé!

 

S plochou nohou se dítě nerodí, plochá noha je vada, kterou dítě získá. „Přestože to vypadá, že se všechny děti rodí s plochou nohou, není tomu tak. U malých dětí je klenba nožní vyplněná tukem, což nožce dává vzhled ploché nohy. Tento tuk ale postupně vymizí a klenba se začne tvarovat, zhruba od 2. roku “ říká As. MUDr. Martin Ošťádal Ph.D., z Ortopedické kliniky 1. LF UK a nemocnice Na Bulovce.

Co to je plochá noha

Plochá noha vzniká v důsledku poklesu nožní klenby a podle závažnosti se dělí na několik stupňů. Lehká forma ploché nohy nevyžaduje žádnou speciální léčbu. „U této formy je vhodné posilování svalů nohy, které se na vzniku nožní klenby podílejí. Posilování může probíhat několika způsoby. Buď cíleným cvičením, kdy dítě nohou zvedá ze země kapesník, kolíčky na prádlo či kuličky. Nebo zcela přirozeným způsobem, kdy maminky nechají děti běhat naboso po členitém terénu.

Dotekem o členité podloží se aktivují a posilují potřebné svaly držící nohu ve správném postavení a tím se klenba vyvíjí a upevňuje. To je také nejlepší prevence vzniku vady,“ vysvětluje lékař.
U těžších forem vady je nutná návštěva ortopeda, který navrhne druh léčby. „U středně těžkých forem je vhodné, aby dítě do bot nosilo speciální ortopedickou vložku, která je vyrobena na míru. Tyto vložky se musejí obměňovat každých půl roku, podle toho jak nožička roste. Kupování botiček s tzv. ortopedickým tvarováním nemá smysl. Boty ani za několik tisíc korun nožku nevyléčí. Tato doporučení jsou již dávno překonaná, protože nepřinášela výsledky,“ doplňuje lékař.


U těžkých případů ploché nohy je možné přistoupit k chirurgickému výkonu. „V tom případě se nejprve operuje jedna noha a s odstupem tří čtyř měsíců se operuje noha druhá,“ dodává lékař. Ideální dobou k operaci je věk deset až dvanáct let. „Rozhodně není vhodné čekat do doby, až noha ukončí svůj růst, jak je někdy chybně doporučováno. Pro očekávaný efekt je třeba, aby noha ještě byla schopná remodelace,“ doplňuje As. MUDr. Martin Ošťádal.

Co by měly maminky dělat, aby zabránily vzniku ploché nohy u svých dětí

  • Měly by nechat běhat děti naboso, aby docházelo k přirozenému posilování svalů nohy.
  • Neměly by děti zbytečně brzy násilně stavět na nohy a učit je chodit.
  • Prevencí je i nepřetěžování nohy velkou hmotností (prevencí je tak optimální váha a nezatěžování dítěte nošením těžkých břemen).

Jak se vyvíjí nožní klenba

  • dítě se nerodí s vyvinutou nožní klenbou, její vznik souvisí s posilováním svalů nohy
  • náznak klenby vzniká v době, kdy dítě začíná lézt, tedy kolem desátého měsíce věku
  • kolem dvou let se klenba stává zřetelnou
  • kolem šestého roku věku by dítě mělo mít nožní klenbu jasně tvarovanou

 

 

 Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vloženo: 04.01.2019

Minulá rok jsme synovi pořídili koberec RootyRug, který je právě chůzi na boso podobný. Navíc tím procvičuje celé chodidlo a pro malé děti je užitečný ve více ohledech. My si ho nemůžeme vynachválit. Schválně se koukněte, lze vybírat z více variant: https://www.rootyrug.cz/


Vložit nový příspěvek