_Vitamin D získáváme ze sluníčka ale i ze stravy

Datum publikace: 13.08.2012

Chodit na sluníčko je pro naše zdraví prospěšné, protože se nám tím vytváří vitamin D, jenž má zásadní význam pro pevnost kostí. To je tvrzení, které jsme dříve často slýchali. Dermatologové s ním však nesouhlasí a říkají, že pobyt na sluníčku může způsobit mnohé zdravotní potíže. 

Vitamin D se za běžných podmínek vytváří přeměnou prekursoru v previtamin D v kůži pomocí ultrafialové část spektra (pásmo B), která je nejvíce pigmentotvorná, ale také má nejsilnější kancerogenní účinky.
Pro lidský organismus je dostatečné množství vitaminu D důležité zejména pro správný růst a vývoj kostí tím, že se podílí se na metabolismu vápníku a fosforu. „Zahraniční studie kromě toho naznačují, že vitamin D preventivně působí proti rozvoji nádorového onemocnění některých vnitřních orgánů, zejména tlustého střeva. Vedle toho je dáván do souvislosti se správným fungováním imunitního systému,“ vysvětluje dermatolog docent MUDr. Karel Ettler, CSc., z Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Přestože studie ukazují pozitivní účinky vitaminu D, lékaři varují před vystavováním se slunečním paprskům a slunění ve snaze zabezpečit si co největší množství této látky a doporučují zajistit si raději jeho přísun pomocí pestrého jídelníčku.
„Dostatečné množství vitaminu D zajistí i běžný krátkodobý pobyt venku v řádu několika minut. Není třeba dlouhodobého slunění. Dobré je také si uvědomit, že na vitamin D je bohatá celá řada potravin, jejíž konzumace pokryje potřebné množství,“ doporučuje lékař. 

Potraviny obsahující vitamin D:

  • ryby
  • tresčí játra
  • maso
  • mléka
  • mléčné výrobky
  • vaječný žloutek 

Vedle těchto přírodních zdrojů je možné přísun vitaminu D zajistit i pomocí potravinových doplňků.

Kdo je nedostatkem nejvíce ohrožen

V našich podmínkách není nedostatek vitaminu D běžný, jeho dostatečné množství zajistí běžný pohyb venku spolu s pestrou stravou. Přesto jsou skupiny, které by mohly být z tohoto pohledu rizikovější. Mezi ty patří zejména staří lidé, kteří nevycházejí ven, a kojenci. „Vzhledem k tomu, že mateřské mléko obsahuje jen malé množství tohoto vitaminu, je možností doplnění této důležité látky kojencům ve formě vitaminových kapek. K tomu by ale mělo docházet pouze na doporučení pediatra.
Slunění malých dětí do jednoho roku věku se vzhledem k možným zdravotním komplikacím, ke kterým patří zejména rozvoj kožních nádorů v dospělosti, vůbec nedoporučuje. Ba naopak. Vhodné je dětskou pokožku před působením UV paprsků chránit pomocí krémů s ochrannými filtry,“ komentuje lékař.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek