_Obsahuje preejakulát spermie? Vědci stále tápou

Datum publikace: 19.08.2012

Cowperova tekutina nebo také kapka touhy. To je preejakulát, tedy preejakulační tekutina.  U některých mužů k její sekreci téměř nedochází, jiní ji během vzrušení vyprodukují až několik mililitrů. Přesto, že je součástí rozmnožovacího procesu, který lidstvo doprovází odpradávna, jsou stále otázky, na které vědci neznají přesnou odpověď. Například na to, zda obsahuje spermie.

Preejakulát je průhledná vazká tekutina, kterou většina mužů v různém množství vylučuje přes močovou trubici během pohlavního vzrušení.

Jakou má funkci

Hlavní funkcí preejakulační tekutiny je vytvoření podmínek, které spermiím zajistí ideální prostředí během prostupu mužskou močovou trubicí. Moč v močové trubici přirozeně vytváří kyselé prostředí, a to spermie nemají rády. Úlohou preejakuační kapaliny je toto kyselé prostředí zneutralizovat, čímž se zvyšuje předpoklad úspěšného průchodu a následného oplození.
Stejným způsobem preejakulační tekutina upravuje podmínky v pochvě ženy, kde je také přirozeně kyselé prostředí.
Vedle toho preejakulačí tekutina plní funkci přirozeného lubrikantu.

Obsahuje spermie, či nikoli?

Obsahuje preejakulační tekutina spermie, či neobsahuje? To je otázka, na jejíž odpovědi se odborníci stoprocentně neshodnou.
Preejakulát spermie neobsahuje. Takový byl závěr vědecké práce z roku 1993, která byla primárně zaměřená za výzkum přítomnosti viru HIV v preejakulační tekutině. Tato studie však nečekaně přinesla dva závěry.
První, cílený, ukázal že, v preejakulátu mužů pozitivních na HIV, jsou přítomny viry způsobující onemocnění HIV. Z hlediska získání nákazy a rozvoje AIDS, znamená preejakulát vysoké riziko.
Druhý závěr ukázal, že ve většině analyzovaných vzorků nebyly přítomny žádné spermie.
Spermie byly nalezeny jen v malém množství vzorků a jejich množství bylo velmi malé a navíc nevykazovaly známky pohybu – nebyly tedy schopné oplození.
Sami vědci však připouštějí, že problém vyžaduje další studie.
Část odborníků i přes toto zjištění varuje před podceňováním nechráněného pohlavního styku a vzniku nechtěného těhotenství a upozorňuje na to, že preejakulát spermie může obsahovat, a to zejména při opakovaném pohlavním styku. A to proto, že v močové trubici muže zůstává po předchozí ejakulaci malé množství spermatu.
K jeho odstranění může pomoci vymočení muže. Ovšem vzhledem k tomu, že k oplodnění stačí pouze jedna jediná živá spermie, ani to nemusí být stoprocentní řešení, jak zabránit nechtěnému těhotenství.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek