_I po rakovině je možné uvažovat o vlastních dětech

I po rakovině je možné uvažovat o vlastních dětech
Datum publikace: 09.12.2014

Léčba onkologických onemocnění je psychicky i fyzicky náročná a vyčerpávající. U mladých lidí je navíc často spojená i se ztrátou naděje na vlastní potomky. Současná medicína však v mnoha případech nabízí řešení tohoto problému.

 

 

„Dříve léčba neplodnosti pomáhala jen párům, které měly problémy s početím. Medicína ale urazila dlouhou cestu a současné metody asistované reprodukce nabízejí pomoc i lidem s onkologickým onemocněním,“ říká primář centra IVF Klinického centra ISCARE MUDr. Jaroslav Hulvert.

Asistovaná reprodukce nabízí v případě onkologického onemocnění u mladých lidí tři základní možnosti:

  • zamražení vajíček
  • zamražení spermií
  • zamražení embryí

„V minulosti byl problém se zamražováním vajíček, jejich kvalita po rozmražení nebyla dobrá. Nyní ale přináší dobré výsledky vitrifikace, tedy rychlé zmražení vajíček,“ vysvětluje lékař.

Zmražená vajíčka dají ženě naději na vlastní mateřství

Hormonální stimulace vaječníků a následné odebrání a zamražení zralých vajíček před zahájením onkologické léčby jsou základním postupem, jak ženě uchovat její vlastní vajíčka pro budoucí mateřství. Vedle toho, jsou ale i další možnosti.
„Pokud ženu tlačí čas a ona nemá prostor na stimulaci vaječníků za účelem odebrání vyššího množství zralých vajíček, je možné odebrat i vajíčka, která ještě nejsou zralá. V tomto případě se nezralá vajíčka odsají a uloží ve speciálním roztoku do inkubátorů, kde jsou monitorována, a kde dozrají. Tomuto procesu se říká in vitro maturace. Takto vykultivovaná vajíčka se zamrazí a uchovají na pozdější dobu,“ popisuje MUDr. Jaroslav Hulvert.
To ale není vše, co moderní medicína umí. „Existují a používají se i metody, při nichž se ženě v době před zahájením chemoterapie odebere kousek vaječníku, který se zamrazí. Poté, v době, kdy je žena už zdravotně v pořádku, je jí odebraná tkáň vaječníku transplantována zpět. Tím dojde ke zpětnému navození procesu zrání vajíček. Nevýhodou této metody je, že je vhodná pouze u některých typů onkologických onemocnění,“ doplňuje lékař.
Pokud si žena ve fertilním věku nechá před onkologickou léčbou odebrat vajíčka, je pak vysoká pravděpodobnost, že v budoucnu její těhotenství vznikne z jejích vlastních vajíček, nikoli z vajíček darovaných. „O těhotenství může žena začít uvažovat zhruba dva roky po ukončení onkologické léčby. K tomuto záměru by se měl samozřejmě vyjádřit i onkolog,“ doplňuje primář Hulvert.

Naděje na otcovství u onkologických pacientů

Rodičovství je možné i u mužů, kteří si prošli onkologickou léčbou. I tady je ale nutné myslet na otcovství ještě před zahájením terapie. „Opět základní metoda je odebrání a zamražení spermií. Zamrazit je možné spermie, které muž získá masturbací. Možné je ale i odebrání spermatu z varlete chirurgickou cestou. Takto uchované spermie je možné kdykoli použít k oplodnění vajíčka partnerky,“ uzavírá MUDr. Jaroslav Hulvert.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek