_Sexuální soužití párů léčících se pro neplodnost může být narušeno

Sexuální soužití párů léčících se pro neplodnost může být narušeno
Datum publikace: 10.11.2012

Páry, podstupující léčbu plodnosti pomocí metod IVF mohou mít narušený sexuální a milostný život. Příčinou je nadměrné soustředění se na to, jak pokusy o otěhotnění dopadnou.

Vědci z Centra pro podporu sexuálního zdraví univerzity v Indianě provedli studii zaměřenou na sexuální a milostný život žen podstupujících metody IVF. Během této studie získali odpovědi od 270 dobrovolnic, které byly dotazovány pomocí online dotazníku a rozhovorem se 127 muži a ženami podstupujícími IVF. Součástí studie byly i pohovory se 70 dobrovolníky z řad zdravotního personálu, tedy s lékaři, zdravotními sestrami a psychology.

IVF ovlivňuje sexuální apetit žen

Výzkumy ukázaly, že ženy podstupující IVF mají významně nižší sexuální touhu a zájem o milostné aktivity v porovnání se ženami, které léčbu IVF nepodstupují. Tyto potíže uváděly všechny ženy bez ohledu na to zda u nich byla, či nebyla zjištěna příčina jejich problému. 
Mezi nejčastější potíže patřily:

  • potíže při dosažení orgasmu, 
  • bolest během pohlavního styku,
  • problémy s vaginální lubrikací.

Co za potíže může?

Podle vědců může být příčin vzniku těchto potíží více.
U některých žen může být příčinou potíží hormonální léčba podávaná při léčbě neplodnosti. U tohoto faktoru však odborníci uvádějí, že je nutno provádět další studie, které by jejich domněnku potvrdily, či vyvrátily. Jako další faktor odborníci považují stav psychiky.
Nadměrná snaha o početí potomka podle odborníků můžebýt tím, co ze sexu udělá povinost, která dvojici stresuje a zbavuje ji všech kladných pocitů a emocí, které by pohlavní styk měly doprovázet.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek