_Nitroděložní tělíska obsahující hormon žlutého tělíska

Nitroděložní tělíska obsahující hormon žlutého tělíska
Datum publikace: 26.11.2014

Nitroděložní tělísko obsahující hormon žlutého tělíska levonoresterol, má vyšší antikoncepční vlastnosti, než má tělísko bez hormonu.

 

Princip antikoncepčního účinku hormonálních nitroděložních tělísek je kombinace přítomnosti tělíska v děloze, které působí jako cizí těleso a způsobuje místní imunitní reakci organismu, který se brání cizímu tělesu, v tomto případě nitroděložnímu tělísku. Místní reakcí je zvýšená produkce bílých krvinek, které spermie pohlcují a zároveň vytvářejí prostředí nevhodné pro jejich přežití. Tento mechanismus je podpořen druhým účinkem a tím je lokální působení hormonu levonorgestrelu v děloze, díky kterému v hrdle děložním vzniká hustější hlen, jež brání prostoupení spermií z pochvy do dělohy na cestě k vajíčku.
Umístění hormonálního tělíska přímo v děloze umožňuje, aby se z něj uvolňovalo jen minimální množství hormonu, který potom působí přímo tam, kde je cílová tkáň, tj, v děloze. Do těla se z dělohy dostává jen velmi malé množství hormonu, a to hormonu žlutého tělíska, tzv. gestagenu. Estrogen, obvykle přítomný v antikoncepčních pilulkách, hormonální tělísko neobsahuje, takže je vhodné pro ženy, které estrogen nesmějí užívat.

Zavedení nitroděložního tělíska s hormonem

Nitroděložní tělíska s hormonem levonorgestrelem se zavádějí podle typu na dobu 3-5 let a k jejich aplikaci dochází během prvních sedmi dnů od počátku menstruace.
Zavedení je možné ihned po potratu či po spontánním porodu, ale v tom případě se čeká na ukončení šestinedělí.
Ženy by měly být upozorněny na to, že po zavedení hormonálního tělíska dochází pod vlivem hormonu k přestavbě sliznice dělohy, což je provázeno špiněním až mírným krvácením.
Pokud by došlo k silnějšímu krvácení, měl by ženu vyšetřit lékař, nutné je v takovém případě vyloučení poranění dělohy. 

Výhody tělísek obsahujících hormon:

  • přítomnost hormonu v tělísku brání růstu děložní sliznice a díky tomu dochází ke zmírnění menstruace, některé ženy dokonce nemenstruují vůbec
  • hustější hlen brání i prostupu bakterií do dělohy, takže hormon v tělísku významně snižuje výskyt infekcí dělohy. Toto tělísko tak mohou mít i ženy trpící na vaginální infekce.
  • má nejvyšší úroveň antikoncepční spolehlivosti, která se blíží na úroveň sterilizace
  • hormonální tělísko na 5 let lze použít i k léčbě silného menstruačního krvácení a také jako ochranu sliznice dělohy u žen v menopauze v rámci tzv. hormonální substituční léčby.
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek