_Obezita a těhotenství – nežádoucí souvislost

Obezita a těhotenství – nežádoucí souvislost
Datum publikace: 24.01.2014

Těhotenství představuje významný rizikový faktor pro vznik i přetrvávání obezity – riziko obezity je u žen, které rodily, asi 2,5krát vyšší, než u žen bezdětných a stoupá s počtem porodů. Největším rizikem pro obezitu po porodu je velký přírůstek hmotnosti během těhotenství.

Dvě třetiny žen překročí doporučené hodnoty nárůstu hmotnosti během těhotenství (mezi 18 a 5 kg podle hmotnosti matky). Na druhou stranu je obezita v těhotenství významným rizikem pro všechny fáze porodu.

Velký přírůstek hmotnosti negativně ovlivňuje zdraví matky po řadu let – byl prokázán vztah ke zvýšenému krevnímu tlaku i 16 let po porodu. Nárůst hmotnosti však představuje také rizikový faktor pro nadváhu/obezitu potomků. V rozsáhlé studii 91 045 potomků 42 133 matek, které porodily dvě a více dětí, byl prokázán vztah mezi nárůstem hmotnosti během těhotenství a zvýšeným BMI potomků.
Významným rizikem obezity potomků je však také hladovění matek (nízké přírůstky při nízkém BMI), poruchy krevního zásobení plodu a kouření (v těhotenství, před ním i po něm). Riziko obezity je u potomků kuřaček až dvojnásobné, mají také větší pravděpodobnost abdominální obezity. V průběhu těhotenství totiž dochází k modifikaci fungování genů dítěte – je-li prostředí v děloze nepříznivé, předpokládá se nepříznivé prostředí i po narození. To však v dnešní době není pravda ve většině zemí světa.

Zdroj: MUDr. Petr Sucharda, CSc., III. interní klinika VFN a 1. LF UK

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek