_Těhotné ženy trpící obezitou jsou vystaveny zvýšenému riziku porodu mrtvého plodu

Těhotné ženy trpící obezitou jsou vystaveny zvýšenému riziku porodu mrtvého plodu
Datum publikace: 06.04.2014

Obezita těhotné ženy zvyšuje riziko narození mrtvého dítěte. Tento fakt není v porodnictví žádnou novinkou, ale chyběly dostatečné důkazy pro toto tvrzení. V souvislosti s uvedeným faktem se vždy uváděly pouze těhotenské komplikace, které vznikaly v důsledku nadváhy.

 

Těhotenské komplikace obézních žen

  • Gestační diabetes mellitus (těhotenská cukrovka)
  • Hypertenze
  • Preeklampsie
  • Vyšší riziko porodu císařským řezem
  • Atd.

Obezita a úmrtí plodu

Otázkou vztahu obezity nastávající matky a úmrtí porozeného plodu se zabývali odborníci Drexelovy lékařské fakulty ve Philadelfii, kteří se snažili zjistit, zda obezita může být primárním důvodem mrtvorozenosti.
Ve své studii zpracovali data mrtvě narozených dětí a dětí narozených z jednočetné gravidity, které nevykazovaly závažné anomálie a narodily se mezi 20. -42. týdnem těhotenství. Údaje pocházely z texaského a washingtonského registru z let 2006-2011, resp. 2003-2011.
Gestační stáří rozdělili do 4 skupin a míru obesity hodnotili pomocí BMI. Data byla hodnocena i dle mateřského věku, vzdělání matky, perinatální péče, etnicity, kouření, hypertenze a těhotenské cukrovky.
Mezi více, jak 2 miliony narozených dětí ve sledovaném období, bylo 9030 mrtvorozených. S rostoucím BMI se zvyšovalo i riziko mrtvorozenosti.
Ze závěrů práce vyplývá, že až 25 % mrtvorozenosti je důsledkem mateřské obezity.
Důvodů, proč tomu tak je, je více.
Prvním z nich je fakt, že obezita těhotné ženy zvyšuje riziko placentární nedostatečnosti. Kromě toho ale lékaři upozorňují i na fakt, že obezita ženy snižuje přesnost ultrazvukového vyšetření v průběhu těhotenství.
Podle lékařů je jedinou možnou prevencí úmrtí plodu snížení váhy ženy ještě v době před otěhotněním.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek