_INFINITY - diskrétní cvičení nejen pro ženy

Zájem a rehabilitační cvičení napříč všemi generacemi stále vzrůstá. Mezi novinky v tomto oboru patří nová rehabilitační a fyzioterapeutická metoda INFINITY. 

Datum publikace: 16.08.2012
INFINITY - diskrétní cvičení nejen pro ženy

INFINITY method je vhodná nejen pro pacienty s vážnými zdravotními problémy, kteří se zotavují po těžkých úrazech či autonehodách, ale může pomoci všem, kteří mají potíže se zády a držením těla. Kromě odstranění bolesti pomůže i zlepšit sexuální život a může být prevencí vzniku inkontinence.
Na otázky redakce ABC těhotenství odpovídá MUDr. Michaela Tomanová, MBA, která metodu vyvinula.

Pro koho je cvičení INFINITY vhodné?

Jednou větou by se dalo říci, že pro všechny bez ohledu na pohlaví a věk. Hodí se jak pro pacienty s onemocněním pohybového systému například páteře, kloubů apod., tak i pro lidi, kteří nemají žádné problémy a chtějí něco udělat pro svoje zdraví a pro své tělo.
Díky široké škále variací a možností v tzv. makro i mikro pohybu a dokonce i pohybu v pouhé představě, může být metoda vhodná a účinná pro všechny. 

Uvádíte, že cvičení může pomoci zlepšit sexuální život, jak?

Aktivací svalů v oblasti pánve a pánevního dna dochází k velmi pozitivnímu působení na prožívání sexu. Při cvičení se rovněž uvolňují do těla endorfiny, takže vás při jeho správném provedení zaplaví velmi příjemný pocit. I to napomáhá zlepšit sexuální život.
Vzhledem k tomu, že během cvičení dochází k lepšímu prokrvení, uvědomění a ovládání oblasti pánevního dna a pánve, může pomoci i při funkčních sexuálních problémech. Kromě toho mohou cviky zaměřené na oblast pánevního dna být prevencí vzniku inkontinence. Při pravidelném a systematickém cvičení mohou i již vzniklé potíže zmírnit nebo odstranit. 

Může cvičení nějak pomoci i čerstvým maminkám v době po porodu?

Ano samozřejmě. Zde je jeho hlavním kladem to, že cvičení zpevní bříško a pánevní dno. Metoda navíc pomůže i při tvarování postavy, zejména v oblasti bříška a zadečku.
Pro maminky může mít cvičení i další efekt, a to narovnání držení těla. Při péči o dítě dochází k výraznému zatížení pohybového aparátu. Pravidelným cvičením je možné zlepšit svou pohyblivost, pružnost, stabilitu, a zároveň je možné ovlivnit bolesti pohybového ústrojí a zad a odbourání stresu.
Výhodou cvičení je, že lze začít cvičit pouze v představě. Mozek i přesto příslušné svaly zapojuje a vysílá do nich signály. Poté lze postupně přejít k mikro pohybům a skončit u makro pohybů. Právě „houpavý“ pohyb v makropohybu s INFINITY buď ve stoje, sedě i leže, může lehce ukonejšit plačící dítě a pro maminky může být nejen příjemný, ale i efektivní. 

Jak doporučuje cvičit, a jak často?

Já osobně doporučuji cvičit třikrát denně po deseti minutách. Vždy to však možné není, a proto doporučuji všem, aby si alespoň pětkrát denně zkusili vzpomenout na INFINITY a prováděli cvičení 3 až 5 minut. Metoda INFINITY má tu výhodu, že ji lze aplikovat ve velkém množství variací. Ve větší či menší míře jí můžete praktikovat kdykoliv a kdekoliv například v autě, v práci, u kuchyňské linky nebo i u pracovního stolu. Cvičit v mikro pohybu ji můžete klidně i v práci, aniž by to na vás kdokoliv poznal.  

 

Co znamená INFINITY method

INFINITY metoda vychází z poznatků neurofyziologie, biomechaniky a anatomie. Jde o komplexní rehabilitaci, která pracuje s přirozenou gravitací, s jejíž pomocí aktivuje svaly horních a dolních končetin, pánve a hlavy. Součástí cvičení je dýchání a vrozené reflexy.
Cvičení je možné provádět třemi způsoby:

  • makropohyb – cvičení je prováděno běžným cvičením
  • mikropohyb – pohyby jsou prováděny v rozsahu několika málo milimetrů. Toto cvičení je vhodné u všech, kteří jsou v pohybu nějak omezeni (například při výhřezu plotének, kdy bolest nedovolí běžný pohyb). Cvičení pomocí mikropohybu mohou díky diskrétnosti praktikovat všichni, kteří chtějí cvičit během dne v práci, v dopravním prostředku apod.
  • cvičení v představě – výhodou tohoto cvičení je, že se na cviky „pouze myslí“. Mozek vysílá signály do svalů, které přesto, že nebyly fyzicky zapojeny do cvičení, reagují zvýšeným napětím a aktivací. Toto cvičení je vhodné pro pacienty s pohybovým omezením a lze jej praktikovat i jako „neviditelné“ cvičení během dne. 

Pro INFINITY, tedy česky nekonečno, je typickým symbolem ležatá osmička a právě ta je základem mnoha cviků. Jedná se mimo jiné o opisování tvaru ležaté osmičky pomocí našeho těla, a to v různých jejích rovinách.
Zde jsou tři příklady cviků s INFINITY method: 

Korekce stoje
Ramena jsou uvolněna dolů a jen lehce do stran, ovšem ne dozadu. Ruka i celé paže mohou být volně rotovány vně. Přitom stále kontrolujeme postavení a držení celého těla – vzpřímenou krční páteř, uvolněnou bradu a relaxovaná ramena. Při správném postoji je důležité postavení pánve, kterého docílíme pomocí následujícího. Rozkročíme se na šířku ramen, paže necháme volně viset dolů a následně ruce překřížíme prsty před sebe, jakoby do tvaru písmene V. Rukama se dotkneme dlaněmi podbřišku, konečky prstů stydké kosti a malíkovými hranami ruky oblasti těsně nad třísly a odtlačujeme se pánví od rukou, přičemž ruce kladou mírný odpor. To samé zopakujeme s rukama za zády v oblasti křížové kosti. Cvik bychom měli provádět pomalu, jen naznačeným pohybem pánví proti rukám (dopředu a dozadu). Postupně si hledáme optimální střed pánve ve vertikále, aby rozkrok byl kolmo k zemi. 

Nácvik vzpřímení v sedu
Správný sed by neměl zatěžovat pohybový aparát. Cvik provedeme tak, že si sedneme vzpřímeně, pokud možno na okraj židle. Nohy jsou rozkročené na šířku ramen a chodidla jsou celá opřená o zem. Ideálně utvoříme v kyčli, koleni a kotníku pravý úhel. Opět srovnáme pánev a postavení ramen. Skrčíme paže v lokti a malíkovou hranou se opřeme o střední část stehen. Paže a ruce jsou lehce zevně vytočené s mírně pokrčenými prsty. Horními končetinami lehce zatlačíme do stehen, dolními končetinami do podlahy, odtlačíme se zadečkem, vše jen jemně. Současně dochází ke stažení spodní části zadečku a pánevního dna. Vytáhneme hlavu nahoru a nakonec lehce zapřeme ruce, zadeček a nohy jako bychom chtěli vstát a celé tělo se samo vzpřímí a narovná. 7 sekund „vzpřímení“, 7 sekund relaxace. 

Uvolnění páteře
Výchozí poloha je stejná jako při sedu, tedy na okraji židle s nohama rozkročenýma na šířku ramen. Ruce svěsíme volně dolů mezi nohy. Snažíme se co nejvíce se předklonit tak, abychom se hlavou dostali co nejníže. Pokud jsme schopni předklonit se tak, že temeno hlavy směřuje téměř kolmo k zemi, začneme temenem hlavy opisovat na zemi ležatou osmičku. Tento pohyb by se měl přenášet na celé tělo, tedy na ramena, oblast hrudníku a pánve. Střed této pomyslné osmičky prochází středem temene hlavy. Při pohybu ze strany do strany se snažíme lehce přenášet váhu těla tak, abychom využili působení gravitace. Pokud vám nejde udělat tento hluboký předklon, představte si, že střed ležaté osmičky prochází kolmo Vaším nosem. Také kolem tohoto pomyslného středu provádíme pohyb tak, jako u první varianty. Osmičku opisujeme vždy třikrát jedním směrem a poté třikrát směrem opačným. Z počátku však provádíme téměř neviditelný pomalý pohyb a postupně můžeme zvýšit velikost a rychlost, a také četnost pohybu a opakovat pohyb sedmkrát tam a zpět. 

Foto: INFINITY method 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek