_Vitaminy a potravinové doplňky. Jde o zdraví, nebo o byznys?

Vitaminy a potravinové doplňky. Jde o zdraví, nebo o byznys?
Datum publikace: 08.02.2016

Padají na nás z reklam v televizi, stránek časopisů, internetu i v čekárnách lékařů. Nabízejí zlepšení zdraví, posílení imunity, štíhlou postavu, kvalitní pleť, vlasy, nehty i klouby a život bez nemocí. Ano. Bavíme se potravinových doplňcích, tedy o vitaminech, minerálech a jejich směsích.

Potravinovým doplňkům se hranice otevřely krátce po revoluci. V té době sem začaly přicházet ve velkém a jejich příchod stále trvá. Výrobci se zaměřují na děti, těhotné, různé skupiny chronicky nemocných pacientů i na seniory. Podle odborníků, jde však zejména o obchod, zdraví až tak podstatné není. „Zdravý Evropan nepotřebuje žádné potravinové doplňky, vitaminy v tabletách, minerály a podobně. Naše strava zajišťuje přísun všech potřebných látek. Užívání vitaminů a vitaminových směsí je zbytečným utrácením. Užívání žádného vitaminového prostředku u zdravého člověka nemá smysl,“ říká přednosta 3. interní kliniky 1. lékařská fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze profesor MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA.

Nemocní jsou ochotni za zdraví platit

Nejzranitelnější skupinou jsou v tomto směru jsou chronicky nemocní pacienti, staří lidé a matky malých, často nemocných dětí, všichni ti, mají problémy se zdravím a rádi za zlepšené stavu nechají v lékárně peníze, často i velké. „Mnoho potravinových doplňků je cíleno na onkologické pacienty, nebo na nemocné s roztroušenou sklerózou. Silnou cílovou skupinou jsou i matky malých dětí, které nejsou vážně nemocné, ale jsou často nemocné, opakovaně mají rýmy a kašle, což souvisí zejména s jejich nedozrálou imunitou,“ říká profesor Svačina. Ovšem jak se ukazuje, vitaminy ani minerály přijímané v tabletách ani tyto skupiny nepotřebují. „Pokud jde o potravinový doplněk, tak ten nemá možnost nějak zásadně ovlivnit zdraví. Vitamin C, který je z hlediska posílení imunity důležitý, stačí přijímat v ovoci a zelenině. Totéž platí i o dalších látkách,“ říká lékař.
Mnozí odborníci dokonce poukazují na to, že nadměrný přísun umělých vitaminů a vitaminových směsí může vést ke zdravotním problémům. „některé studie nepřímo naznačují vtah mezi nadměrným užíváním vitaminu A a vzniku rakoviny plic, další ukazují na vtah mezi nadměrným užíváním vitaminu C a vzniku ledvinových kamenů,“ říká lékař.

Vitamin D a další

Jedinou výjimku, kterou lékaři připouštějí, je vitamin D. „Při sledování našich pacientů, i těch kteří jsou na redukční dietě a mohlo by se u nich zdát, že jim nějaký vitamin či další prvek může chybět, se neshledáváme s tím, že by trpěli nějakým deficitem. Krom vitaminu D. nedostatek vitaminu D je u nás celoplošný a jeho doplnění ať již formou preparátů, které předepíše lékař, nebo konzumování potravin, jež jsou o něj obohacené, má smysl,“ vysvětluje lékař. Vitamin D je hormon, který se v těle podílí na řadě procesů a jeho nedostatek se u dětí projevuje křivicí, pomalým srůstáním fontanely, problémy s plodností u žen i u mužů a podobně.
Doplnění vitaminů, je důležité i u některých nemocných lidí. Napřkald u pacientů se záněty střev, u pacientů, kteří mají zkrácené tenké střevo a podobně. „To proto, že vitaminy se vstřebávají právě přes sliznice střeva, a pokud je vstřebávání omezeno, je třeba dodat vyšší dávky těchto látek, aby nemocný nedošle do vitaminového deficitu,“ vysvětluje lékař.

Enzymy a výživa kloubů

Otazník visí i nad potravinovými doplňky určenými na výživu kloubů, zdraví vlasů a pokožky a preparátů obsahujících enzymy. „U kloubní výživy a různých enzymů jsou studie, a někdy to potvrzuje i lékařská praxe, které uvádějí zlepšení stavu. Ovšem je otázka, zda jde o placebo efekt, či skutečně o zlepšení stavu, které je možné lékařsky prokázat. Každopádně tyto přípravky jsou trochu na jiné úrovni, než jsou vitaminy a vitaminové směsi,“ dodává lékař.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek