_Noční kojení zubům neprospívá

Noční kojení zubům neprospívá
Datum publikace: 27.03.2014

Kojení je nepřirozenější způsob výživy kojence, ovšem i tady platí, že nic se nemá přehánět. Noční kojení v době růstu prvních mléčných zubů dítěti určitě neprospívá.

Mateřské mléko obsahuje pro dítě důležité protilátky, které ho chrání před infekčními nemocemi, potřebné živiny, vitaminy, minerální látky, tuky ale také cukry. A právě ony jsou tím, co v době prořezávání prvních mléčných zubů může uškodit.
„V době  po šestém měsíci života dítěte může být noční kojení příčinou počátku kazivosti mléčných zubů. Mohou za to cukry obsažené v mateřském mléce, které na zubech zanechávají tenkou vrstvu vytvářející ideální podmínky pro kazotvorné bakterie.
Pokud bychom tomuto chtěli zabránit, bylo by nutné dítěti po každém nočním kojení zoubky pečlivě vyčistit,“ vysvětluje profesorka MUDr. Tatjana Dostálová, DrSc., MBA, přednostka Stomatologické kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a Fakultní nemocnice Motol.
V praxi je tak mnohem snazší a praktičtější, aby dítě v době prořezávání prvních zubů již bylo zvyklé na to,  že v noci kojené není. „Pokud dítě chce v noci napít, není to na překážku, podávat by se mu ale měla pouze čistá voda, dětský čaj apod.“ doporučuje lékařka.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek