_Jak zmírnit bolavé prořezávání dětských zoubků

Jak zmírnit bolavé prořezávání dětských zoubků
Datum publikace: 28.03.2012

Prořezávání zoubků může být příčinou mnoha bezesných a proplakaných nocí. Jak zmírnit otoky, bolest a mrzutost dítěte?

Jak se projevuje prořezávání prvních zubů

K prvnímu prořezání zoubků dochází většinou kolem šestého měsíce věku dítěte.
Jako první zpravidla dojde k prořezání spodních předních zubů (spodních řezáků), následně se objeví dva horní přední zuby (horní řezáky).

Prořezávání zubů většinou doprovází:

  • nadměrné slinění
  • kousání pevných hraček a předmětů
  • bolavé oteklé dásně
  • neklid a plačtivost dítěte

U některých dětí může růst zubů doprovázet zvýšená teplota a průjem. „Tyto příznaky nemusejí souviset s vlastním procesem růstu zubů, ale spíš souvisejí s jiným zdravotním problémem, které dítě v daný okamžik má,“ upozorňují odborníci z Mayo Clinic. 

Tipy, které pomohou zmírnit potíže

Masáž dásní – pomoci od napětí a zvýšené citlivosti může masáž dásně. Tu je možné provádět čistě umytým prstem nebo prvním dětským zubním kartáčkem (silikonovým, který na prst navlékne jeden z rodičů).
Chladivé kousátko – bolest a otok zmírní i studené dětské kousátko (pro nachlazení se dává na chvilku do ledničky či mrazáku).
Tvrdé potraviny – pokud dítě nemá problémy s příjmem pevné stravy, je možné mu ji nabídnout. Pokud to potravina umožní, je možné ji dítěti dát vychlazenou. Kousání způsobí efekt podobný masáži dásně. Při kousání potraviny je třeba, aby rodiče na dítě dávali bedlivý pozor, aby dítě nepolklo příliš velký kus potraviny a nezačalo se jí dusit.
Masážní gely – v lékárnách jsou k dostání speciální masážní gely určené k masáži dásní během růstu prvních dětských zoubků. I ty mohou zmírnit příznaky doprovázející prořezávání.

 

 

Diskuze ke článku
Masážní gel Vloženo: 18.06.2014
malá docela dost trpěla při prořezávání zoubků a jediné co ji rychle ulevilo byl gel Citrovital, je vážně výborný, brek hned ustal, navíc jí i chutnal, sama po něm natahovala ručičky :)
Vložit nový příspěvek