_První zubní kazy dostaly název po medu

První zubní kazy dostaly název po medu
Datum publikace: 28.03.2012

Mezi první poškození dětských zubů patří tzv. medové zuby. Postihnout mohou kojence a batolata. Výskyt kazů má přímou souvislost s příjmem nadměrného množství cukru.

Onemocnění zubním kazem může postihnout i velmi malé děti. Výjimkou není ani to, když se objeví u dětí ve věku mezi 6. měsícem a 3. rokem věku a napadne i právě se prořezávající mléčné zuby. „Jako u každého zubního kazu je i časný dětský kaz způsoben bakteriemi, které se množí v zubním plaku na povrchu nečištěných zubů. Tyto bakterie se živí cukry. Název „medové zuby“ vznikl podle nevhodného způsobu uspávání dětí pomocí dudlíku namočeného do medu,“ vysvětlil ABC těhotenství MUDr. Filip Šmucler, stomatolog z Asklepion - Klinika a institut estetické medicíny.

Proč vznikne

Obecně platí, že hlavní příčiny vzniku zubního kazu, jak u dospělých, tak u dětí, jsou nedostatečná hygiena dutiny ústní a nedokonalé vyčištění zubů a špatné stravovací návyky, mezi které patří konzumace vysokého množství cukru.
Svůj díl na stavu chrupu ale mají i okolnosti, které lze ovlivnit jen stěží.  „Stav a kvalita zubů může souviset i s předčasným narozením, které je spojeno s nezralostí dítěte a s nízkou porodní hmotností. Svou roli hraje i kvalita výživy v novorozeneckém období a prodloužené kojení u dětí starších jeden rok a noční kojení,“ dodává MUDr. Filip Šmucler.

Důležitá je prevence

Nejlepší obranou před vznikem zubního kazu je prevence. Prvním krokem k zachování zdravých zubů dítěte je informovanost matky. Druhým důležitým bodem je zahájení pravidelných stomatologických kontrol již v útlém věku dítěte. „První návštěva stomatologické ordinace by měla proběhnout v době prvního prořezávání zubů, tedy kolem šestého měsíce věku dítěte. To je období, kdy už může dojít k zakládání vzniku zubních kazů. Již v tuto dobu by rodiče měli vědět, jak o zuby svého dítěte správně pečovat,“ doporučuje lékař.
Součástí prohlídky by mělo být i doporučení pravidel správné výživy, které by mělo stát zejména na nízkém příjmu kvasitelných cukrů, které jsou obsaženy především ve sladkých potravinách, ve slazeném čaji a dalších přislazovaných nápojích a v bílém pečivu. Nutné je i to, aby si rodiče uvědomili nutnost večerní hygieny. „Pokud si dítě večer vyčistí zuby, nemělo by již přijímat žádné další potraviny ani nápoje. Žádné jablko, banán, jogurt, sladké nápoje a granulované čaje. Pokud má dítě po vyčištění zubů žízeň, mělo by pít pouze čistou vodu nebo neslazený čaj,“ vysvětluje MUDr. Filip Šmucler.
Z hlediska prevence má své významné místo i osídlení dutiny ústní mikroorganismy. „Přestože se toto příliš neví, bakterie Streptococcus mutans, která má významný podíl na vzniku zubních kazů, patří mezi běžně přenosné mikroorganismy. U dítěte probíhá přenos nejčastěji z rodičů či prarodičů, a to olizováním lžiček, či dudlíků dospělou osobou s následným podáním dítěti do úst. K přenosu ale může dojít i polibkem,“ varuje lékař.

Jak se ošetří malé dítě?

Léčbu zubního kazu u malého dítěte ovlivňuje více faktorů.
Prvním z nich je výše závažnosti stavu zubního kazu. Mezi další faktory patří přístup rodičů a především ošetřitelnost dítěte. „Pokud je kaz v počátečním stádiu a dítě spolupracuje a nebrání se ošetření, je možné kaz ošetřit plombami, pokud však přidej rodič s dítětem, které má rozsáhlé kazy a stav chrupu je zanedbaný, je nutné zuby vytrhnout. U malých a nespolupracujících dětí je možné tento zákrok provést v celkové anestezii.
Bohužel není ani výjimkou, kdy děti v útlém věku přijdou o všechny mléčné zuby,“ varuje lékař.

Další potíže

Zubní kaz bývá doprovázen bolestivostí a zánětem okolních tkání. Děti na toto reagují podrážděním, neklidem, nechutenstvím a často i nespavostí a nočním neklidem.
Zubní kaz na mléčném chrupu ale může mít i negativní vliv na kvalitu stálých zubů. „Více poškozené zuby jsou ložisky infekce a mohou poškodit i zárodky stálých zubů. Časná ztráta mléčných zubů může mít nepříznivý vliv i na vývoj čelistí, řeči, na celkové zdraví a psychiku dítěte. Z těchto důvodů je lepší tomuto onemocnění předcházet, nebo ho alespoň pravidelnými návštěvami zubního lékaře zachytit v počátcích, než ho později léčit v pokročilých stádiích, kdy to bývá jak pro dítě, tak i pro rodiče a lékaře náročné,“ doporučuje MUDr. Filip Šmucler, stomatolog z Asklepion - Klinika a institut estetické medicíny.

.

 

 

 

 

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek