_Jak ovlivňuje laktace zdraví ženy

Jak ovlivňuje laktace zdraví ženy
Datum publikace: 16.05.2011

Kojení je důležité je jak pro novorozence, tak pro matku dítěte. Je tím, co umožňuje prohloubení citového pouta a vzájemných vztahů, tak tím, co výrazně ovlivňuje zdraví obou z dvojice. Prospěšné je i tedy i pro matku.

Mateřské mléko má svou nezastupitelnou úlohu během prvních dní a měsíců života dítěte, kdy je pro něj jediným přirozeným zdrojem výživy. Vedle toho, ale kojení a hormonální změny s ním spojené, výrazně působí na organismus kojící ženy.

Co všechno kojení podporuje

  • spuštění a udržení laktace podporuje hormon oxytocin. Oxytocin má ale ještě další úlohu. Je tím, co umožňuje vytvoření citového pouta mezi matkou a dítětem. Vedle toho je nazýván i hormonem věrnosti, to proto, že jeho vyplavování do organismu podporuje monogamní styl života. Kojení tedy upevňuje nejen vztah mateřský, ale i do určité míry i partnerský (díky hormonu prolaktinuý a oxytocinu).
  • hormony, které se podílejí na spuštění a průběhu laktace usnadňují rychlejší svinování dělohy po porodu, zmírňují poporodní výtok a snižují krevní ztráty
  • při správném stravování, jehož součástí je vyvážený přísun kalorií, může kojení přispět ke snížení váhy
  • kojení oddaluje nástup ovulace a menstruace po porodu, ikdyž nejde o spolehlivou antikoncepční metodu, jisté pozitivum to je.
  • kojení je přirozenou prevencí rakoviny prsů a dělohy
  • kojení kladně působí na psychiku matky a dítěte
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek