_Rodiče, nezapomínejte pravidelně vyměňovat zubní kartáčky svých dětí

Rodiče, nezapomínejte pravidelně vyměňovat zubní kartáčky svých dětí
Datum publikace: 30.04.2015

Ač si to ne všichni rodiče uvědomují, zubní kartáček je místem, kde se drží celá řada bakterií. Pokud nechcete, aby si děti do svých úst dávaly kartáčky se streptokoky či viry chřipky, je třeba, abyste zubní kartáčky svým dětem pečlivě čistili a pravidelně vyměňovali.

 

Zubní kartáček slouží k odstraňování zubního plaku, který je v ústech tvořen celou řadou bakterií. A právě bakterie obsažené v zubním plaku jsou jedněmi z těch, které na zubních kartáčcích mohou přežívat a děti si je během čištění zanášejí zpět do úst. „Děti bez pomoci dospělých nejsou schopny kartáček po čištění zubů dostatečně opláchnout a vyčistit. Velmi často se stává, že děti po vyčištění do stojánků odkládají zubní kartáčky se zbytky jídla a zubní pasty. To je jasná známka toho, že kartáček není dostatečně vymytý. V takovém prostředí bakterie mohou velmi snadno přežívat a množit se,“ říká Monika Rosičová z Scanderra Healthcare, jenž se zabývá vývojem zubních kartáčků.
K dokonalému očištění zubních kartáčků je možné používat i speciální boxy určené k jejich dezinfekci. Boxy využívají dezinfekčních účinků UV-C světla a ničí většinu patogenů.

Po infekci je třeba zubní kartáček vždy vyměnit

Bakterie zubního plaku ale nejsou jedinými mikroorganismy, které na zubních kartáčcích při pohledu pod mikroskopem můžete nalézt. Na štětinkách kartáčků ulpívají streptokoky, viry chřipky, viry způsobující opary a mnoho dalších mikroorganismů. „Zubní kartáček je vhodné měnit vždy po prodělaném infekčním onemocnění, je to součást prevence vzniku recidivy onemocnění,“ vysvětluje Monika Rosičová.
Výzkumy na téma mikroorganismy v zubních kartáčcích navíc ukazují, že kartáčky umístěné v koupelně, kde je zároveň i toaleta, často ve svých štětinkách mají bakterie, které se k nim dostaly právě ze záchodové mísy. To je další z důvodů, proč je třeba nepodceňovat výměnu zubních kartáčků.

Jak často měnit zubní kartáčky

Kartáček je třeba vyměnit pokaždé když:

  • Dítě kartáček rozkouše a štětinky změní svůj směr. Změna v postavení štětinek znemožní správný kontakt se zubní sklovinou a vede k poranění dásní.
  • Když se roztřepí či zlomí čistící vlákna kartáčku. Roztřepená vlákna nemohou dostatečně odstranit zubní plak z povrchu zubů.
  • Pravidelně po dvou až třech měsících.
  • Po každém infekčním onemocnění jako je chřipka, angína, opar na rtu, afty a podobně.
  • Pokaždé když si kartáček dítěte „půjčí“ někdo jiný.
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek