_Správnou péčí o zuby lze přecházet mnoha zdravotním problémům

Správnou péčí o zuby lze přecházet mnoha zdravotním problémům
Datum publikace: 20.03.2018

Češi patří v rámci Evropské unie k těm, kteří navštěvují zubaře hlavně kvůli prevenci. Ta je podstatná nejen kvůli zdraví zubů samotných, ale může zabránit i rozvinutí onemocnění v jiných částech těla. Záněty v dutině ústní totiž mohou mít podle vědců spojitost s onemocněním některých orgánů.

Výzkum doposud prokázal tuto spojitost mezi zuby a plícemi, játry a také srdcem. Propojenost zánětů byla prokázána i mezi zuby a klouby. Moderní stomatologie dokáže díky pokrokům v oblasti vědy a technologií dosáhnout neuvěřitelných výsledků. Přestože mohou být výstřelky moderních technologií lákavé, mnohem jednodušší je věnovat svému chrupu každodenní péči. Podle Eurobarometru byla u Čechů důvodem poslední návštěvy zubaře skoro v 60 procentech případů kontrola, naopak pouze ve 12 procentech případů šlo o akutní léčbu. I tak má své zuby jen 43 procent populace, což nás sice řadí lehce nad unijní průměr (41 procent), ale je to stále mnohem méně, než na Maltě nebo Kypru, kde má všechny své zuby asi 60 procent obyvatel.

„Mnoho lidí se stále nedostatečně věnuje péči o svá ústa. Přestože se hojně využívá estetické bělení a ortodoncie, největším problémem je zanedbávání každodenního pečlivého čištění a využívání mezizubních pomůcek,“ komentoval Martin Holub ze společnosti 3M, která se zabývá výrobou dentálních pomůcek.

Průzkumy sledující spojitost mezi kondicí zubů, dásní a vnitřními orgány dále pokračují. Předpokládá se, že bakterie v našich ústech mohou způsobit zánět v krevním řečišti, který následně zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Známé jsou i jiné souvislosti, například to, že lidé s diabetem mohou mít vyšší riziko onemocnění dásní. Některé bakterie spojené s onemocněním dásní mohou ovlivnit to, jak tělo kontroluje hladinu cukru v krvi, což může způsobit rozvoj cukrovky.

Problémy v důsledku špatné péče o chrup hrozí i během těhotenství. Při vážnějším dentálním onemocnění mohou bakterie prostřednictvím krevního oběhu zasáhnout i dítě, což může vést k předčasnému porodu nebo nižší porodní hmotnosti. Hormony, které se uvolňují během těhotenství, navíc mohou způsobovat záněty dásní, takže v průběhu těhotenství jsou pravidelné návštěvy u zubaře a správná výživa zubů o to důležitější.

Světový den ústního zdraví, který připadá na dnešek, je skvělou příležitostí nejen připomenout si význam správné péče o naše zuby, ale zkusit se jí zase o něco intenzivněji věnovat.

Autor: Barbora Neubergerová


MUDr. Hana KrejčíPracuje jako lékařka na interní ambulanci porodnice „U Apolináře“ Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze, kde se věnuje péči o těhotné ženy s interními komplikacemi v těhotenství, včetně těhotenské cukrovky.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek