_Začínáme s kojením

Začínáme s kojením
Datum publikace: 11.11.2011

Kojit své děti mohou téměř všechny ženy. Jen zhruba 3–5 % žen toho není fyzicky schopno. Pokud se stane, že některá maminka nemůže svoje děťátko kojit, měla by s ním být při krmení z lahve v co nejtěsnějším kontaktu, podobně jako při kojení.

S kojením je dobré začít co nejdříve, nejlépe do 30 minut po porodu. Pokud to stav matky a dítěte dovolí, mělo by dítě zůstat s matkou na porodním sále. Nástup laktace je usnadněn společným a trvalým pobytem matky a dítěte, tzv. rooming in. Mlezivo i mateřské mléko zajišťují dítěti dostatek tekutin a živin. Zdravé, donošené a podle potřeby kojené dítě nepotřebuje žádné další tekutiny ani jiné mléko navíc, s výjimkou lékařsky indikovaných případů. Zpočátku se kojí při každém kojení z obou prsů, později pijí některé děti v průběhu jednoho kojení jen z jednoho prsu. Dítě kojte podle potřeby, bez omezování délky a frekvence.

Množství vypitého mléka je u každého dítěte jiné a liší se i od kojení ke kojení či během dne a noci. Zpočátku může pít dítě velmi často, někdy i 12–15× za den. Zhruba po 4–6 týdnech se dostaví určitá pravidelnost a kojení se stabilizuje přibližně na intervalu 2-4 hodiny, i když každé dítě má samozřejmě interval mezi kojením individuální. Tvorbu mléka lze zvýšit častým přikládáním dítěte k oběma prsům v průběhu jednoho kojení s několikerým vystřídáním a také častým kojením v noci.

Pamatujte, že ani operačníí porody, vícečetná těhotenství či nedonošenost dítěte nejsou důvodem k tomu, abyste své dítě (děti) nemohla kojit!

Zdroj: VZP

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek