_Nejčastější příčiny neplodnosti u ženy

Nejčastější příčiny neplodnosti u ženy
Datum publikace: 04.10.2011

Neschopnost ženy otěhotnět může být způsobena mnoha příčinami. Nejčastěji jde o poruchu ovulace, nepravidelnost menstruačního cyklu až ztrátu menstruace. V některých případech, se ale i přes opakovaná vyšetření, příčinu problému najít nepodaří.

Nejčastější příčiny neplodnosti u žen jsou:

Hormonální příčiny

Mezi nejčastější příčiny neplodnosti u žen patří poruchy menstruačního cyklu.
Do této skupiny poruch se řadí tzv. sekundární amenorea, kdy žena přestane v době svého reprodukčního období menstruovat či tzv. anovulace, kdy ve vaječnících nedochází k dozrávání vajíček (žena neovuluje). Ztráta ovulace a amenorea může souviset s více hormonálními poruchami.
Poruchou ovulace je doprovázen například syndrom polycystických ovarií (PCOS), při kterém se ve vaječnících tvoří nadměrné množství drobných folikulů, jenž ale následkem hormonální nerovnováhy nejsou schopné dozrát a uvolnit vajíčko (nejde o nadměrnou tvorbu cyst).
Další příčinou poruchy ovulace je hyperandrogenní syndrom - tedy zvýšená hladina mužských hormonů (může být součástí PCOS) či hyperprolaktinémie, kdy má žena dlouhodobě zvýšenou hladinu hormonu prolaktinu v krvi.
Ztráta menstruace může nastat i po vysazení dlouhodobě užívané hormonální antikoncepce. Tato komplikace se nazývá post pill amenorea.
Poruchami ovulace a menstruačního cyklu trpí i extrémně štíhlé ženy či ženy s hraniční tělesnou hmotností ale s nadměrnou fyzickou zátěží (například sportovkyně). 

Selhání ovariální funkce

K fyziologickému vyhasnutí funkce ovarií dochází s přibývajícím věkem (nástup menopauzy), v době reprodukčního období však může být způsobené např. působením cytostatických léků nebo radioterapií.
Ke snížení funkce tkáně vaječníků může dojít i opakovanými operacemi vaječníku (při odstraňovaní cyst u endometriozy vaječníku).
Za předčasné ovariální selhání je považováno vyhasínání ovariální funkce před 40. rokem věku. 

Morfologicky podmíněná neplodnost

Tento druh neplodnosti bývá spojován zejména s neprůchodností vejcovodů.  K těm velmi často dochází po gynekologických zánětech (adnexitídách), po opakovaných břišních operacích a to i z jiných než gynekologických příčin (například při Crohnově chorobě). Morfologicky podmíněná neplodnost může vzniknout i jako následek endometriozy.

Další příčiny jsou například:

  • - absence vejcovodu po předešlém mimoděložním těhotenství.
  • - polyp na děložní sliznici
  • - děložní myom, či přepážka v děloze
  • - některé vrozené vývojové vady dělohy
  • - Ashermanův syndrom  – kdy dochází k poškození  sliznice děložní následkem opakovaných, nebo komplikovaných revizí dutiny děložní (zejména po porodu). 

Vrozená neplodnost

Doprovází například např. Turnerův syndrom, kdy dívce v chromozomální výbavě chybí jeden pohlavní chromozom X, následkem toho nemá vyvinuty funkční vaječníky.

Imunologická neplodnost

Imunitní systém některých žen vytváří protilátky proti spermiím muže, či proti vlastním vaječníkům a vajíčkům, protilátky jsou pak příčinou neschopnosti otěhotnět.

Hematologická onemocnění

Většinou bývají příčinou opakovaného potrácení, jde zejména o antifosfolipidový syndrom a různé trombofilní stavy (stavy se zvýšenou krevní srážlivostí v rizikových situacích, jakou je např. těhotenství).

Působení léků

Problémy s otěhotněním mohou způsobit i některé druhy léků, například tzv. syndrom neprasklého folikulu, při kterém nedojde k uvolnění vajíčka ze zralého folikulu, vzniká při užívání některých léků proti bolesti (inhibitory syntézy prostaglandinů).

Neplodnost související s jiným onemocněním

Neplodnost ženy může způsobit například:

  • - nádor na hypotalamu (část mozku ovlivňující činnost žláz s vnitřní sekrecí)
  • - nádor na podvěsku mozkového (hypofýzy)
  • - chronické ledvinné selhávání
  • - onemocnění jater
  • - endokrinní onemocnění (například porucha funkce štítné žlázy, diabetes, Cushingův syndrom a jiné)

Idiopatická (bez známé příčiny)

U části žen i přes veškerá provedená vyšetření zůstává příčina neplodnosti bez objasnění.

 

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Mariou Jaržembovskou z centra asistované reprodukce Klinického centra ISCARE

 

 

Diskuze ke článku
Kristina - neplodnost zpusobena rakovinou.? Vloženo: 03.05.2012
Dobrý večer . Chtěla bych se zeptat na několik věcí co se týče neplodnosti a jejich příčin .... Jak jsem si četla tento článek,tak sem se pozastavila nad tím že to muže být způsobeno také JATERNIMI NEMOCI . 2 roky zpátky moje babička umřela právě na rakovinu jater, 3měsíce před babičinou smrtí na stejne onemocnění umřel jeji manžel /můj děda/ a také babiččin bratranec ,ktery mel taky rakovinu jater.Z otcové strany maminka měla rakovinu prsou .Tudíž je i možné že bych mohla být další nařadě.ale k věci . S přítelem máme dlouhodobý nechráněný styk ,a ja stale nejsem tehotna,mohlo by to být příčinou třeba rakoviny.? Celkem často mívám bodavé křeče v oblassti vaječníku,vždycky jen na prave strane,nekdy je krec tak pichlava ze me donutí drepnout. Jsem uz4 roky po operaci se slepym strevem ,kde jsem mela nejake vyrustky.muze to byt pricinou.?
Vložit nový příspěvek