_Víte, jak vzniká nový život? Video odhaluje zázrak oplození vajíčka spermií pod mikroskopem.

Víte, jak vzniká nový život? Video odhaluje zázrak oplození vajíčka spermií pod mikroskopem.
Datum publikace: 10.09.2015

ICSI je jednou z metod asistované reprodukce, při které je spermie vpravená přímo do vajíčka. Tuto metodu využívá během léčby neplodnosti mnoho dvojic.  Podívejte se, jak zázrak vzniku života probíhá v laboratorních podmínkách! 

Předpokladem vzniku nového života je proniknutí spermie do vajíčka. V přirozených podmínkách ke splynutí dvou pohlavních buněk dochází uvnitř těla ženy. Ne každý pár ale má to štěstí a počne přirozenou cestou.
Péči lékařů zabývajících se léčbou neplodnosti vyhledává čím dál víc párů. Mnohé z nich v rámci terapie volí metodu ICSI. „Při této metodě je předem vybraná spermie pomocí tenké jehličky zavedena přímo do vajíčka. Celý proces samozřejmě probíhá pod mikroskopem,“ popisuje úvodem MUDr. Kateřina Veselá Ph.D., ředitelka Sanatoria Repromeda.
Metoda ICSI je nabízena párům, u nichž je předpoklad, že klasická IVF metoda, při níž jsou spermie s vajíčkem umístěny do jedné zkumavky, kde dojde k jejich spontánnímu spojení, nepřinese úspěch. „Metodu je možné použít u všech párů podstupujících léčbu neplodnosti. Vysloveně nutná je ale u dvojic, kde má muž snížený počet či pohyblivost spermií,“ vysvětluje lékařka.

Zaostřeno na spermie

K ICSI jsou využívány spermie, které projdou pečlivým výběrem pod mikroskopem. „Při výběru spermií se zaměřujeme na jejich tvar a schopnost pohybu. U ICSI je zvětšení spermií 400 krát. Vylepšenou metodou ICSI je metoda IMSI kdy k výběru dochází pod mikroskopem se zvětšením výrazně vyšším a to 6000 krát. Toto zvětšení umožňuje podrobněji posoudit tvar a stavbu spermií a vybrat pro oplození pouze spermii s normální mikroskopickou stavbou. IMSI používáme v případě, že spermie muže vykazují výrazné abnormální změny ve tvaru a své stavbě,“ dodává lékařka.
Metoda ICSI dává párům podstupujícím léčbu neplodnosti vyšší naději na to, že dojde ke vzniku embrya. „Metoda má asi 80-90 procentní úspěšnost, což je přibližně dvakrát více než je u konvenční metody IVF,“ doplňuje lékařka.

 

Odkaz na video

 

 Zdroj video, foto: Sanatorium Repromeda

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek