_Páry řeší neplodnost nejčastěji na podzim, v centrech mají nával

Datum publikace: 30.10.2018

Experti na neplodnost čelí na podzim přílivu párů, kterým se nedaří počít dítě přirozenou cestou. Počet lidí, kteří vyhledají pomoc reprodukčních specialistů, roste ve srovnání s létem až o 25 procent.

„Podzimní měsíce jsou spojeny s rapidním nárůstem léčebných cyklů. Po dovolených k nám vyrážejí psychicky odpočinuté páry, aby pohnuly s procesem, na jehož konci je dítě,“ říká specialista na umělé oplodnění MUDr. Tomáš Vrána z ostravské kliniky Reprofit.

_

Zatímco o letních prázdninách využívají možnosti umělého oplodnění na klinikách lidé, kteří mají v práci volno, tedy především pedagogové, na podzim začínají chodit ti, kteří by už rádi slavili Vánoce s nadějí na narození potomka. „Podzim je obecně vnímaný jako silně pracovní a v tomto zápalu jsou ti, kterým se nedaří počít, více ochotni situaci řešit a investovat do ní čas a energii,“ vysvětluje MUDr. Vrána.Tradiční „podzimní nával“ na klinikách potvrzuje i MUDr. Štěpán Machač, Ph.D. z IVF Clinic Olomouc. „Trend je jednoznačně daný návraty z dovolených a blízkostí Vánoc. Říjen a listopad jsou měsíce s největším počtem IVF cyklů,“doplňuje MUDr. Machač. Podle slov MUDr. Pavla Otevřela, vedoucího lékaře brněnské kliniky Reprofit, čelí i oni stejnému „boomu“ příchozích v tomto období.

Problémy s plodností má v tuzemsku až čtvrtina párů. Nejčastěji přicházejí řešit potíže s početím mezi 35. a 42. rokem života. Podle odborníků se v pozdějším věku podaří s pomocí umělého oplodnění otěhotnět přibližně 65 % párů.

V České republice podstoupily neplodné páry v loňském roce kolem 24 000 cyklů, z toho přibližně 4 400 za pomoci darovaných vajíček.

Autor: redakce

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek