_Porucha erekce může souviset s infarktem i mozkovou příhodou

Datum publikace: 17.05.2012

Podle statistických údajů trpí v České republice 54,1 procenta mužů nějakou formou erektilní dysfunkce. K lékaři se svými problémy muži většinou přijdou až po 5,5 – 7 letech trvání svých obtíží. Důvodem odkladu návštěvy speciality bývá nejčastěji strach a stud. 

Muži se často snaží své problémy s erekcí bagatelizovat a přehlížet, a to i přes to, že pro většinu mužů má sex zásadní význam.
Erektilní dysfunkce ale nemusí znamenat jen snížení kvality partnerského života a problémy v ložnici, ale velmi často je prvním příznakem některého z vážných zdravotních problémů a rozvíjejícího se onemocnění. „Mezi možné příčiny poruchy erekce patří i počínající diabetes, karcinom prostaty a mnoho dalších počínajících zdravotních problémů,“ uvádí profesor MUDr. Dalibor Pacík, CSc., z urologické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Cévy v hlavní roli

Erektilní dysfunkce je velmi často prvním příznakem onemocnění cév. To je to dáno tím, že cévy zásobující krví penis mají velmi malý průměr, nejčastěji mezi 1-2 milimetry, zatímco například cévy stehenní mají v průměru 6-8 mm. První postižení cév kornatěním (při kterém dochází k postupnému ucpávání cév a snižování jejich průsvitu nánosy), se proto na penilních cévách demonstruje nejdříve, a výsledkem je právě porucha erekce.
„U čtyřiceti procent mužů, kteří nemají žádné kardiální obtíže a vyhledají lékaře kvůli problému s erekcí, jsou zjištěny signifikantní blokátory koronárních artérií, které souvisejí s rozvojem kardiologického onemocnění.
Zkušenosti ukazují, že průměrná doba od vzniku problémů s erekcí do vzniku koronárního onemocnění se pohybuje kolem tří let. Pokud muž k lékaři, jak ukazují údaje, dorazí až po pěti letech a déle od počátku trvání jeho obtíží, snižuje tak naději na zahájení včasné léčby nejen poruchy erekce, ale i případného kardiologického onemocnění, mezi která patří srdeční infarkt či mozková příhoda.
Muži by i z tohoto důvodu neměli návštěvu lékaře oddalovat, “ doporučuje profesor Pacík. 

Erektilní dysfunkce je úzce spojena s dalšími onemocněními:

  • 68% mužů s hypertenzí trpí zároveň i erektilní dysfunkcí
  • 60% mužů s erektilní dysfunkcí má dyslipidémii (nerovnováha hladiny tuků v krvi, zpravidla jde o zvýšené množství cholesterolu a dalších tuků)
  • 56% mužů s erektilní dysfunkcí má pozitivní zátěžový test (kardiologické vyšetření při zvýšené fyzické námaze)
  • 20% mužů s erektilní dysfunkcí má cukrovku
  • 11% mužů s erektilní dysfunkcí trpí depresí 

(více o možnostech vyšetření erektilní dysfunkce najdete v článku: Jak probíhá vyšetření erektilní dysfunkce).

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek