_Miláčku nech „TO“ najindy, mne strašně bolí hlava

Datum publikace: 29.01.2014

Tato věta je součástí mnoha vtipů na téma intimního života. Jak moc je v manželských ložnicích slyšet, se asi nedozvíme. Skutečnost je ovšem taková, že za touto frází může být kus pravdy – ovšem u mužů.

 

Bolest hlavy a sex se staly nejen námětem vtipů, ale i vědeckých prací. Studie publikovaná v roce 2001 přinesla zajímavé zjištění.
Sex má na bolest hlavy u žen velmi pozitivní vliv.
Pohlavní styk během migrény u třiceti procent žen mírní bolesti hlavy a u 17,5 procent žen bolest zcela odstraní.
Vědci hledají příčinu, proč tomu tak je.
Vysvětlení je několik.
Jedna z teorií říká, že během sexu dochází přes poševní sliznice k aktivaci podobných nervových drah, jaké se stimulují v průběhu porodu a organismus na toto reaguje zvýšenou odolností vůči bolesti. To se následně projeví zmírněním, případně úplným odstraněním bolesti hlavy.
Další teorie připisuje snížení bolesti mazlení, dotekům a vyplavení hormonu oxytocinu, ke kterému během pohlavního styku dochází. Snížení napětí a zklidnění následně bolest hlavy zažene jako mávnutím kouzelného proutku.
S produkcí oxytocinu během sexu jde ruku v ruce vyplavení hormonu serotoninu. Jeho optimální množství je spojováno s pocitem štěstí a nedostatek naopak se vznikem depresí. Kromě toho jeho produkce může být příčinou zmírnění bolesti hlavy.

Pánové pozor! Bolest hlavy po sexu může být nebezpečná!

Tak jak u většiny žen může mít sex na průběh bolesti hlavy pozitivní dopad, ukazuje se, že u mužů je tomu právě naopak.
Sexuální vzrušení a zvýšení tlaku s tím související může způsobit přechodný vznik bolesti hlavy.
Pokud by však tento stav trval beze změn déle než hodinu, případně by se často opakoval, nebo byl by provázen zmateností, zhoršením vidění a podobně, je třeba vyhledat léakře.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek