_Miminko pohlaďte, a nechte ho spát

Miminko pohlaďte, a nechte ho spát
Datum publikace: 18.11.2011

Bezesná noc plná pláče dítěte a následného zoufalství a vyčerpání matky. I tak mohou vypadat chvíle mateřství. Jsou však případy, kdy si za toto trápení mohou maminky samy. 

Na to, že miminko může někdy v noci plakat, je asi připravená každá maminka, s tím, že by se nevyspala několik měsíců, či let, asi nepočítá žádná. Přesto se to může stát.

V čem je nejčastěji chyba

Nejčastější příčinou dětské nespavosti je vznik podmíněného reflexu doprovázejícího usínání. Tento reflex mívá podobu nejrůznějších uspávacích rituálů. Některé matky dítě naučí usínat ve svém náručí při kojení, některé v kočárku za stálého houpání, za světla lampičky a tiché hudby, nebo například za stálého masírování bříška. Vynalézavost maminek v tomto směru je bezbřehá.
Pokud matka takto dítě uspí, položí ho do postýlky, jenže dítě se během chvíle probudí a začne se dožadovat opakování činnosti svým pláčem. Tím se uzavírá kruh, kdy matka neustále posiluje podmíněný reflex opakováním rituálu a dítě se domáhá onoho uspávání pokaždé, jakmile mozek ve spánku při krátkých nočních probouzeních zaznamená, že činnost doprovázející jeho usínání chybí.

Neučte dítě rituálům

Pokud si maminka nechce zbytečně zkomplikovat život, je nejlepší dítě neučit žádnému složitému uspávání. Pro většinu miminek je nejlepší cestou k nerušenému spánku nastavení pevného denního režimu. To znamená, že dítě by mělo být ke spánku ukládáno zhruba ve stejnou dobu, mělo by mít svou postýlku, která je na klidném místě, mělo by být ukládáno nakrmené, přebalené a v klidné atmosféře. Při uložení do postýlky by se s ním maminka měla jen rozloučit například krátkým povídáním a pohlazením a dítě by měla nechat usnout samotné.
Takovéto uložení ke spánku by měla zvládnout většina novorozenců. I toto je vlastně vytvoření podmíněného reflexu, ale v tomto případě jde o reflex, který nepřináší žádné potíže.
V okamžiku, kdy maminka v dítěti již vytvořila nežádoucí podmíněný reflex doprovázející uspávání, je situace mnohem složitější.

Možností, jak se reflexu zbavit je více

Nejrychlejší metodou je nechat dítě vyplakat.  Přesto, že se mnohým rodičům zdá tato metoda drastická, bývá v řadě případů účinná a velmi rychlá. Jde jen o to překlenout dobu, kdy se dítě intenzívním pláčem dožaduje uspávání, na které bylo zvyklé.
U některých dětí pomůže i to, když dítě začne ke spánku ukládat druhý z rodičů, od kterého dítě neočekává naučené uspávání a zvládne tak uložení do postýlky snáze. I tato náprava mívá rychlou odezvu.
Další možností je postupné odbourávání vypěstovaného návyku. To je možné například zkracováním činnosti, která uspávání doprovázela a pomalým odchodem matky od postýlky dítěte. V tomto případě, ale může změna usínání trvat i několik měsíců.
Vytvoření nevhodného podmíněného reflexu při usínání může značně narušit celý chod rodiny a v některých případech je k nápravě nutné pozvat i psychologa, který vzniklou situaci řeší s rodiči dítěte krok po kroku.

Pláč bez důvodu

Pravdou je ale i to, že u malé části dětí za jejich nespavost nemůže ani vypěstovaný reflex, ani jiná chyba matky. Dítě prostě pláče bez toho, aby byla zjištěna objektivní příčina jeho neklidu. V takových případech nepomůže žádná odborná pomoc a rodičům nezbývá nic jiného, než překlenout toto období.
Těchto případů je ale velmi málo. U většiny rodičů, kteří navštíví spánkovou poradnu, je možné odhalit příčiny nespavosti dítěte. 

Text vznikl ve spolupráci s dětskou neuroložkou MUDr. Ivou Příhodovou ze spánkové laboratoře  Neurologické kliniky VFN v Praze.

 

Diskuze ke článku
Vloženo: 13.05.2016
Opravdu vam prijde normalni, navstivit psychologa, jen proto, ze dite potrebuje sve rodice a pocit bezpeci? Z vaseho clanku je mi na zvraceni. A pani Ing. Příhodová by se mela stydet za to, ze vubec neco takoveho jako je ,,nechat dite vyplakat" vypustila z ust. Fuj, fuj.
Vloženo: 13.05.2016
To snad ne??? Predstavte si, že devět měsíců je miminko v tele maminky, slyší její srdicko, její hlas, její dech. A pak ho za maminka, na ktere je zavisle odloží samotne do postýlky? ?? Dítě nechápe proc musí byt od člověka, se kterym se cítí v bezpečí. Pláče, volá o pomoc. To je dobře???? ŽÁDNÝ savec (kromě člověka) neseparuje svoje mláďata. Nestaví pro ne jiný pelech. Navíc, dite jsem si neporizovala proto, abych ho odložila. :( Omlouvám se, ale z článku je mi smutno.
Vloženo: 13.05.2016
Hustý. A ví MUDr. Příhodová, že miminko přichází do naprosto neznámého prostředí a jediná jistota, kterou má a zná, je jeho maminka? Pardon, ale věta: "Pokud si maminka nechce zbytečně zkomplikovat život..." to myslíte vážně? Když tu budu pro své dítě 24h denně, nechám ho usínat ve své náruči nebo dokonce ve své posteli, znamená to pro mě komplikovaný život? Slyšela paní doktorka něco o kontaktním rodičovství a jeho vlivu na dítě? Přeji si jediné... Aby na tento článek narazilo co nejméně lidí a ještě méně se nechalo ovlivnit.
Vloženo: 13.05.2016
... A doporučuji přečíst si tenhle článek. Maminkám i paní doktorce. https://www.zena.cz/rodina/nechavate-miminko-vyplakat-ublizujete-mu/r~i:article:809467/#utm_source=centrumHP&utm_medium=stylebox&utm_content=A&utm_term=position-5:
vtipné Vloženo: 13.05.2016
s prominutím jsem větší blbost nečetla :D přišlo by mi to i vtipné kdyby to nepsala lékařka :/ což je k pláči. svou první dceru jsem uspávala jak v šátku tak v náruči a první měsíce jsem byla naprosto vždy po ruce když potřebovala, neznám lepší pocit než uspávat spolu a pomoci při bolení atd...potřebuje v tu chvíli mimčo jen maminku a já tu pro ni byla vždy,když potřebovala. ve dvou letech byla naprosto samostatná a nic nepotřebovala,u druhého dítka to dělám stejně a vžd y tu pro něho jsem a budu,nechápu jak někdo může napsat takovou blbost že je špatné uspávat vlastní dítě v náruči apod..já sama mám na maminku ty nejhezčí vzpomínky díky její náruči
doplněk Vloženo: 13.05.2016
ještě bych ráda doplnila , že nechat vyplakat dítě jako schválně může jen naprostý IGNORANT. neříkám že se zblázním z každého poplakání ale také žádný pláč svých dětí neignoruji. Ano já mohu padnout únavou a usnout sama ale mimino které celý den jen leží a vnímá jen maminku tak přeci neřeknu ahoj jdi spát a klidně si řvi ;) tohle nemůže paní doktorka myslet vážně :) takhle bych nechtěla usínat ani v dospělosti...SAMA... přeji paní doktorce , aby byla sama až jí bude nejhůř a potřebovala by u sebe mít své nejbližší...omlouvám se ale ano,pak si snad vzpomene na tyto blbosti a uvědomí si, že at už starý člověk,zdravý či nemocný ,umírající nebo mimino mají také své potřeby...
dětská neurologie Vloženo: 13.05.2016
S tímto článkem nesouhlasím ani jako maminka ani jako dětský neurolog. Nechat dítě samo plakat výrazně zvyšuje hladinu kortizolu, to má negativní vliv na organizmus, nehledě na to jaký to má dopad na dětskou psychiku. Nechápu jak takový článek může napsat doktor.
Vložit nový příspěvek