_Nácvik čištění zubů? Třeba s kartáčkem s prodlouženou rukojetí.

Nácvik čištění zubů? Třeba s kartáčkem s prodlouženou rukojetí.
Datum publikace: 21.09.2015

První čištění mléčných zubů u svých malých dětí rodiče obvykle provádějí gumovým kartáčkem „prsťáčkem“. Pak ale přijde čas na čištění běžným dětským kartáčkem se štětinkami. Jak dítě naučit správnou techniku čištění zubů?

Dítě si je schopno samo vyčistit zuby až tak ve věku deseti let. Do té doby čištění vyžaduje asistenci dospělého. „K prvnímu nácviku čištění je možné používat buď běžné dětské zubní kartáčky, které si dítě drží samo, nebo je možné zvolit kartáček s prodlouženou rukojetí, který umožní držení společně dítěti i dospělému. Tento způsob čištění je vhodný zejména při prvním nácviku čistících technik a u dětí, které potřebují kontrolu a dozor během čištění,“ popisuje Monika Rosičová z Scanderra Healthcare, jenž se zabývá vývojem zubních kartáčků.

Jak je možné dítě učit správné technice čištění zubů?

Možností nácviků a motivujících metod je mnoho. „Některým dětem pomůže, když se během čištění na svoje zuby dívají v zrcátku, jiné chtějí vidět, jak si zuby čistí jejich rodiče. V některých případech je možné teoreticky techniku odstranění zubního plaku vysvětlit, či ukázat na hračce. Možná je samozřejmě i návštěva dentální hygienistky, která je speciálně vybavená pro názornou ukázku správné techniky čistění zubů,“ radí Monika Rosičová.

Jak dítě vybavit v okamžiku, kdy si začíná zuby čistit samo

Dítě by mělo mít:

  • Vlastní vhodný zubní kartáček, takový, který mu dobře „sedne“ do ruky a má odpovídající velikost a délku čistících vláken.
  • Dětskou zubní pastu – ideální je, když má dítě na výběr z více příchutí zubních past, na trhu jsou i „týdenní“ zubní pasty, tedy balení zubních past se sedmi příchutěmi, kdy si dítě na základě dní v týdnu samo určuje, jakou zubní pastu bude ten den používat
  • Zrcátko, ve kterém si může samo kontrolovat, zda si zuby čistí samo dobře.
  • Případně tablety, které po rozkousání obarví neodstraněný zubní plak. Dítě tak má okamžitou zrakovou kontrolu nad tím, kde si zuby nevyčistilo dostatečně.
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek