_Afrodiziaka a my

Datum publikace: 21.05.2012

Afrodiziaka jsou látky pro mnohé z nás obestřené určitým tajemstvím a tabu. Možná i proto je tak lákavé experimentování s nimi. Víte, jak lásku a milostné vzplanutí budící látky účinkují?

Afrodiziaka patří mezi látky přírodního původu, jejichž hlavním účinkem je povzbuzení sexuální aktivity. „V tomto směru je nutné je odlišovat od potravinových doplňků určených na podporu erekce, které je možné běžně zakoupit v lékárnách a od léků určených na léčbu erektilních dysfunkcí a sexuálních poruch spojených s nedostatkem zájmu o sex, které jsou předepisovány lékařem a jejich výdej je vázán na lékařský předpis,“ vysvětluje psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková z Institutu manželských vztahů.

Účinek afrodiziak je založen na:

  • Zvýšení krevního tlaku a prokrvení – pokud dojde v organismu ke zvýšení tlaku a lepšímu rozproudění krve, dojde i ke zvýšení prokrvení penisu a oblasti genitálií. Tím se umožní dosažení erekce a muž je připraven k sexu. Prokrvení genitálií u žen má obdobný účinek – vzniká vyšší zájem o sex. Mezi tuto skupinu látek patří například některé druhy koření, třeba zátvor, chilli papričky nebo skořice.
  • Močopudný účinek – většině známé kořenové zelenině (celer, petržel apod.) jsou afrodiziakální účinky připisovány právě proto, že mají močopudné účinky. Močopudnost je jedním z mechanismů, který v představách lidí souvisí s nástupem erekce (lidé si všimli ranní rekce vyvolané plným močovým měchýřem a snažili se stav cíleně napodobit).
  • Euforizující a stimulační účinky – pocity dobré nálady až nástup euforie a celkové povzbuzení organismu, i to jsou stavy, u kterých se dá předpokládat odbourání sexuálních zábran a nástup zájmu o sex. Do určité míry lze do této skupiny látek řadit alkohol a některé drogy (ovšem pozor! Obojí ve vyšších dávkách způsobí přesně opačný efekt) a patří sem i čokoláda.
  • Placebo efekt a autosugesce – značná část afrodiziak má především placebo efekt. Pokud muž věří ve svou bezproblémovou erekci, ztrácí vnitřní zábrany z toho, že selže a úspěch se u něj zpravidla skutečně dostaví. Placebo efektu v dosažení erekce bývalo využíváno například při konzumaci látek pocházejících ze zvířecích a rostlinných částí, jež svým vzhledem připomínaly mužský pohlavní orgán v erekci. Muži tak byli pro svou erekci ochotni jíst prášek z rozemletého rohu nosorožce nebo ve velkém pojídali chřest.

 Co bylo označováno za afrodiziaka

Fantazie lidí v hledání afrodiziak a lásku budících prostředků neznala mezí. „Kromě různých bylinných odvarů, zeleniny a ovoce a jídel připravených z plodů moře či divokých zvířat lidé věřili na sílu rozemletých drahých kamenů. Ty měly velkou oblibu zejména u královských rodin. Ve starém Římě se věřilo v zázračnou sílu ústřic, Kamasutra doporučovala vysušenou ještěrčí kůži rozdrcenou na prach a na Taiwanu se věří v moc tygřího penisu vyvařeného v polévce,“ popisuje Laura Janáčková

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek