_Léto svědčí poševním mykózám

Léto svědčí poševním mykózám
Datum publikace: 20.07.2015

Teplé letní dny a pobyt ve vlhkých plavkách jsou podmínky, které svědčí kandidám, tedy kvasinkám. Jejich přemnožení způsobuje nepříjemnou vaginální infekci (označovanou jako kandidóza, kvasinková infekce, případně vaginální mykóza), která se nevyhýbá ani těhotným ženám.

 

Kvasinky (zejména kvasinky rodu Candida albicans) jsou příčinou nejčastějších gynekologických potíží žen ve fertilním věku.

Infekce způsobuje:

  • Bělavý, “tvarohový“ výtok
  • Svědění až pálení poševní sliznice
  • Zarudnutí a otok poševní sliznice
  • Celkový dyskomfort v intimních partií

„Kvasinky mají rády tmu, teplo a vlhko. Letní dny, jsou tak typickým obdobím, kdy dochází k častým a opakujícím se poševním mykózám. Rizikovým faktorem kvasinkových infekcí je i doba těhotenství, kdy v organismu ženy dochází k hormonálním změnám. Se stoupající hladinou pohlavního hormonu estrogenu se zvyšuje i obsah glykogenu, v jehož důsledku se snižuje přirozená kyselost v pochvě, a to kvasinkám vyhovuje,“ říká profesor MUDr. Pavel Calda, CSc., z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Přestože kvasinky nebývají přímým rizikem pro plod a probíhající graviditu obvykle neohrožují, těhotenství dovedou hodně znepříjemnit.

Jak se bránit letní kvasinkové infekci v době těhotenství

  • Omezením pobytu v mokrých a vlhkých plavkách
  • Omezením návštěv neudržovaných rybníků a chlorovaných bazénů (ideální jsou vody s obsahem soli, tj. moře a bazény, kde se voda udržuje přidáváním soli)
  • Optimální hygienou, příliš i málo hygieny nahrává kvasinkám
  • Zvýšením přísunu vitaminu C

 

Co dělat, pokud se kvasinky objeví

Pokud se v době těhotenství objeví příznaky kvasinkové infekce, je vhodné se poradit s gynekologem o tom, jaké léky žena může použít. „Léčba kvasinek v době gravidity může být obtížnější a může déle trvat, než je tomu u žen netěhotných. Problém může být i s tím, že infekce má tendenci se opakovat. V těhotenství je možné k léčbě použít vaginální tablety či globule, případně vaginální krémy, které se používají zevně a mírní nepříjemné pálení. O nasazení léků by měl ale vždy vědět gynekolog. Pokud se příznaky po nasazení léčby do dvou dní nezmírní, je vhodné navštívit lékaře, který určí pravou příčinu problému a navrhne i účinnou léčbu. Přesná diagnóza příčiny vaginální infekce je i s ohledem na probíhající těhotenství vždy nutná. Některé infekce totiž mohou průběh těhotenství vážně ohrozit,“ říká lékař.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek