_Chci miminko, kdy mám vysadit antikoncepci?

Chci miminko, kdy mám vysadit antikoncepci?
Datum publikace: 14.05.2012

V současné době je naprostou samozřejmostí, že žena užívá, často i po dobu několika let, hormonální antikoncepci. Pak ale přijde čas, kdy se rozhodne otěhotnět. Kdy je správná doba antikoncepci vysadit?

Principem užívání hormonální antikoncepce je nastavení hormonálních poměrů v organismu ženy tak, aby nedošlo k početí.
Přípravků hormonální antikoncepce je celá řada a liší se nejen výrobcem a cenou, ale i způsobem použití. „Nejrozšířenějším druhem hormonální antikoncepce je perorální antikoncepce, tedy polykací tablety, které žena pravidelně užívá. Možností je ale více. Mezi hormonální antikoncepční metody řadíme i antikoncepční náplasti a injekce,“ popisuje gynekolog MUDr. Antonín Kaprál.

Jak dlouho hormony v těle fungují

Obecnou snahou je výroba antikoncepčních tablet, které spolehlivě chrání před nežádoucím otěhotněním a přitom obsahují co nejnižší dávky hormonů. „S tím souvisí i případné plánování rodičovství. Dávky hormonů v antikoncepčních pilulkách jsou velmi nízké a k jejich úplnému odbourání v organismu dochází rychle, v řádu několika hodin.
Pokud se tedy žena rozhodně otěhotnět, není nutné vysazovat antikoncepci předem, ale stačí ji vysadit v okamžiku, kdy si bude skutečně přát otěhotnět.
Z tohoto pohledu není problémem ani dlouhodobé, užívání hormonální antikoncepce,“ vysvětluje lékař.
Podobné je to i při užívání antikoncepčních náplastí. I tady dochází k rychlému vstřebávání dávek hormonů a není třeba složitě plánovat rozestup mezi vysazením a chtěným početím.

Plánujete brzo miminko? Antikoncepční injekce nejsou pro vás

Jiná situace je v případě užívání hormonální antikoncepce ve formě injekcí.
„Tento druh hormonální antikoncepce má prodlouženou dobu účinku. Střední doba početí se udává zhruba deset měsíců od podání poslední injekce. Jde ale o velmi individuální záležitost. Některá žena může otěhotnět čtyři měsíce od poslední dávky, zatímco jiná na těhotenství může čekat více než třicet měsíců. Pokud žena užívá tento druh antikoncepce, je nutné na případné rodičovství myslet dlouho dopředu,“ doporučuje MUDr. Antonín Kaprál.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek