_I v době kojení je možné používat účinnou antikoncepci

I v době kojení je možné používat účinnou antikoncepci
Datum publikace: 15.07.2012

Kojení, přestože snižuje šanci na otěhotnění, není možné považovat za spolehlivou metodu ochrany před otěhotněním. Kdy a za jakých okolností by žena měla začít užívat antikoncepci po porodu?

Součástí kontroly po šestinedělí u gynekologa je pohovor o ochraně před nechtěným otěhotněním. Pokud se žena chce aktivně chránit před nechtěným otěhotněním, prodiskutuje všechny dostupné možnosti, pro ni vhodné, s gynekologem. Pro kojící ženy jsou to v současnosti tablety či injekce obsahující výhradně hormon žlutého tělíska (např. tablety Cerazette). Během kojení nejsou vhodné preparáty obsahující estrogen.

Bariérová kontracepce

 – prezervativ se jeví jako jedna z možností u zkušeného motivovaného páru. Jeho spolehlivost je však hluboko pod spolehlivostí kontracepčních hormonálních přípravků či tělísek.

Nitroděložní tělísko

- je vhodnou metodou ochrany před otěhotněním u kojících žen. Lze volit buď tělísko s hormonem  (Mirena) nebo bez hormonu. 

Metoda neplodných dní

- nefunguje ani před, ani po těhotenství. Pokud žena opravdu nechce otěhotnět, neměla by tuto metodu používat. Hlavním problémem této metody je, že nikdy nelze spolehlivě stanovit, kdy dojde k ovulaci, tj. uvolnění vajíčka.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek