_Sedmero doporučení, kterak zlepšit atopický ekzém u kojenců a batolat

Sedmero doporučení, kterak zlepšit atopický ekzém u kojenců a batolat
Datum publikace: 04.03.2015

Atopický ekzém je neinfekční chronické kožní onemocnění. Pokud se u dítěte objeví, znamená to mnohá omezení.ABC těhotenství přináší pár rad a doporučení, které mohou projevy atopického ekzému zmírnit a zlepšit stav pokožky dítěte.

Atopický ekzém se projevuje extrémní suchostí a svěděním pokožky, k jeho dalším projevům patří i zčervenání a časté mokvání, to tehdy, dojde-li kvůli porušení celistvosti ochranné kožní bariéry k proniknutí mikroorganismů či alergenů do hlubších etáží kůže.

Co zhoršuje atopický ekzém u dětí

Atopický ekzém je chronické, či chronicky recidivující onemocnění, jehož průběh, ovlivňuje řada faktorů. Některé jsou neměnné, jako například genetické zatížení, alergie či roční období.

„Pro atopiky je typické, že se stav jejich kůže lepší s příchodem teplých letních dní. Naopak v zimě se jejich problémy zhoršují,“ říká MUDr. Iva Stárková, dermatoložka působící v Poliklinice Vltava v Českých Budějovicích.

Jiné faktory ovlivnit lze.

Sedm věcí, které zhoršují atopický ekzém u malých dětí:

  • Používání parfémovaných mýdel a sprchových gelů
  • Časté koupání
  • Konzumace čokolády, oříšků a citrusů
  • Pití ovocných džusů
  • Neprodyšné oblečení
  • Nošení prádla vypraného v příliš parfemovaných a agresivních pracích prášcích
  • Používání aviváží

 

Sedm doporučení, která pomáhají udržet pokožku v dobré kondici:

  • Používání jemných, neparfemovaných mýdel a sprchových gelů
  • Koupání obden
  • Kombinování rychlého sprchování speciálními mycími prostředky s vanovou olejovou koupelí (2-3× v týdnu). V jeden den mycí postupy nestřídejte. Ke koupeli lze použít také oves, otruby…
  • Konzumace ovoce a zeleniny, které patří do našeho klimatického pásma (mrkev, jablka, třešně, apod.)
  • Nošení oblečení z čisté bavlny
  • Praní prádla v jemných pracích prostředcích
  • Vynechání aviváží

„ U kosmetiky, mýdel, sprchových gelů a pracích prostředků je vždy nutné najít ty, které dítěti nevadí. To samé platí i u ovoce a zeleniny. Některé děti například tolerují pomeranč, ale netolerují mandarinky. Jiným vadí kiwi či jahody. Tato fáze vždy od maminek vyžaduje trpělivost a dobrý pozorovací talent, aby došlo k vyloučení všech faktorů, které stav ekzému zhoršují,“ říká dermatoložka.

Jak zabránit škrábání

Extrémní svědivost kůže nutí děti k tomu, aby se škrábaly. Mnohé děti, zejména v době zhoršení stavu atopického ekzému celé noci nespí a mají snahu se škrábat.
Z praktických rad lékaři doporučují ostříhat nehtíky nakrátko a dětem na noc navlékat tenké bavlněné rukavičky, které zabrání v tom, aby si dítě kůži rozškrábalo.
Kromě těchto opatření je možné po dohodě s lékařem podávat antihistaminika, tedy léky snižující svědivost kůže, a pravidlem by mělo být pravidelné promašťování pokožky a to promašťovadly a bariérovými krémy.
„Ty pokožku zvláčňují, hydratují, změkčují, mírní její suchost, zarudnutí a napomáhají k obnově přirozené kožní bariéry a kožního filmu. To všechno vede ke zlepšení stavu kůže a ke zmírnění svědivosti. Novinkou v léčbě atopického ekzému jsou krémy, s obsahem ceramidů, jež díky nové lamelární lipidové technologii zapadají do poškozených částí kůže a obnovují mezibuněčné spoje. Tím pokožce navracejí celistvost a kožní bariéře správnou funkci. I toto samozřejmě vede ke zmírnění suchosti a svědivosti. Promašťování by mělo probíhat pravidelně dvakrát denně. Intenzívní by mělo být zejména po koupeli,“ vysvětluje Iva Stárková.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek