_Bruslení patří mezi nejoblíbenější zimní sporty. Jak vybrat brusle pro dítě?

Datum publikace: 27.01.2019

Letní sezona sice skončila, na kolečkové brusle ale nikdy není pozdě. Bruslíte na nich i vy? A chtěli byste je pořídit i vašim dětem? Poradíme vám, podle čeho se rozhodnout.

Bruslení je velmi oblíbenou aktivitou jak dospělých, tak i dětí. Nejlepší je, když spolu bruslí celá rodina. Klidně jen tak po městě, nebo na jedné z mnoha stezek, které jsou u nás pro bruslaře určeny. Ale ještě, než se s dětmi na brusle vydáte, nezapomeňte na to nejdůležitější – na chrániče a helmu, která je u nás ze zákona povinná do 18 let.

Pokud se rozhodnete, že svým dětem kolečkové brusle pořídíte, dejte si pozor, abyste vybrali správnou velikost. Je důležité, aby noha do bruslí přesně padla a dítko se v nich cítilo pohodlně. Boty mohou být vyrobeny z textilu anebo plastu, rámy bruslí bývají kovové, hliníkové a plastové. Brusle se liší také v typu ložisek a velikosti koleček.

Kdy začít?

Pokud je dítě šikovné a sportovně nadané, tak se na brusle poprvé může postavit zhruba už ve třech letech. Podle trenérů inline bruslení je však ideální čas začátku bruslení mezi šestým a desátým rokem dítěte. Brusle pro úplné začátečníky bývalí pomalejší a mají menší kolečka – do 70 milimetrů. Důležitá je také jejich tvrdost. Čím měkčí kolečka jsou, tím jsou brusle pomalejší a tedy i bezpečnější. Zároveň lépe drží v zatáčkách.

U dětských bruslí můžete také nastavovat velikost zhruba o tři až čtyři čísla. Brusle pro větší dětí mají už kolečka (v rozměrech od 76 do 80 milimetrů) tvrdší. Mají krátký rám, pevnou botu a parádně se ovládají.

_

2v1

Na trhu existuje spousta výrobců a značek bruslí. Pokud chcete, aby brusle byly co nejbezpečnější a nejkvalitnější, rozhodně nekupujte ty nejlevnější, na které v obchodě nebo na internetu narazíte. K dostání jsou také brusle 2v1, které můžete využít jak v zimě, tak v létě.

Zatímco během chladných měsíců nasadíte na podvozek ocelový nůž a můžete zamířit na zimní stadion, v létě na ně dáte kolečka a můžete se vydat na inline stezky. Pro větší bezpečnost během inline bruslení mají brusle 2v1 taky zesílený rám. Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, tak zároveň zaplatíte méně, než kdybyste kupovali kolečkové a letní brusle zvlášť.

 

Autor: Petr Sobol

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek