_Víte, jaké existují plenky? Máme základní přehled!

Datum publikace: 19.04.2018

Není plenka, jako plenka. Je jich několik druhů… Pokud stále nevíte, jaké plenky používat, tak vám náš přehled v rozhodnutí pomůže.

Látkové varianty plen – pleny na opakované použití

Klasické čtvercové nebo obdélníkové pleny

Pokud můžeme o nějakých plenkách říci, že jsou prověřené generacemi, tak jsou to právě klasické látkové čtvercové pleny. Jejich oblíbenost je stále ještě vysoká, protože se dají kromě přebalování využít i mnoha jinými způsoby. Například pod hlavičku miminka, utírání nečistot, stínění a někdo je využije i jako náhradu místo osušky. Jsou dostupné v mnoha různých materiálech, ale podle průzkumů si maminky nejvíce chválí plenky z bambusu. Mezi jedinou nevýhodu tohoto materiálu patří sklony ke srážení při praní na vysoké teploty.

Doporučujeme tedy praní na 40°C. Vybrat si ještě můžete plenky z bio bavlny, flanelu nebo mušelinu. Navrch je samozřejmě nutné použít ještě svrchní kalhotky, kterým se budeme věnovat o pár odstavců níže.
k dostání jsou bílé i s barevným potiskem

Kalhotkové pleny

Většina maminek si zase nejvíc chválí bambus. I když velmi dobře zadržují vlhkost, je doporučeno navrch těchto kalhotek stejně, jako u klasických čtvercových plen, použít ještě svrchní kalhotky. Plenky se nevyváří a nežehlí. Dítě s nimi přebalíte stejně snadno, jako s klasickými jednorázovými plenkami. Do kalhotek lze vložit ještě čtvercovou plenu nebo vkládací (separační) plenu pro zvýšení ochrany dítěte před protečením. 

Látkové plenky AIO, neboli 2v1

Tyto plenky jsou na používání podle mnohých nejjednodušší ze všech ostatních látkovek. Používají se úplně stejně, jako jednorázové plenky, jediný rozdíl je ten, že se dají prát a používat znovu a znovu. Plenky mají vnitřní absorpční vrstvu a vnější voděodolnou vrstvu. Zde se již svrchní kalhotky nepoužívají, plenky totiž velmi dobře sají, hlavně opět ty bambusové. Platí zde pravidlo, že se vyplatí investovat do kvality. Plenky jsou „rostoucí“, takže zde budete potřebovat jen dvě velikosti od narození až do odplenkování dítěte.

Kapsové pleny

Jak už sám název napovídá, jsou tyto plenky opatřeny kapsou v jejich zadní části, do které se dá vložit buď složená plena nebo speciální savá vložka přímo k tomu určená. Tuto savou vrstvu musíme do kalhotek vložit opravdu pečlivě, aby nedošlo k protečení, takže to bude možná vyžadovat trochu cviku. Jsou velmi podobné plenkám AIO, ale díky tomu, že se savá vrstva dá vyjmout, je umožněno jejich rychlé schnutí po vyprání. Použití kapsových plen je taktéž velmi jednoduché.

Svrchní kalhotky

Pokud se budete řadit k maminkám, které budou používat běžné látkové čtvercové nebo kalhotkové pleny, bez svrchních kalhotek se neobejdete. Jsou prostě nutností. Vytvoří vám totiž nezbytnou nepromokavou vrstvu, aby to, co má zůstat uvnitř, uvnitř také zůstalo.  Kalhotky jsou velmi jednoduché na údržbu, protože se perou pouze v případě, že byly znečištěny stolicí. A když už je vyperete, velmi rychle vám uschnou. 

Separační pleny

Tyto pleny se používají spolu s látkovými plenkam a slouží především k zachycení stolice. Vkládají se jednoduše do klasické plenky. Separační pleny můžete opakovaně prát v případě, jsou-li pouze počůrané. Pokud jsou již znečištěné stolicí, nepereme, ale rovnou vyhazujeme. Pro malá miminka jsou určené především separační pleny vyrobené z celulózy, pro větší děti pak pleny viskózové a fleesové. Díky separačním plenám se nemusíte trápit se složitým předpíráním samotných látkových plenek.

Jednorázové plenky a plenkové kalhotky

Jednorázové pleny a plenkové kalhotky zná v dnešní době asi každá maminka. Těší se velké oblibě, i když za těmi látkovými pokulhávají v otázce ekologie. Nicméně představují pro maminky a jejich miminka spoustu výhod. Přebalíte s nimi své dítě vždy, všude a rychle, nemusíte nikde skladovat špinavé pleny, jednorázovku prostě jednoduše hodíte do koše a nemusíte nic řešit nebo prát. Jsou také velmi dobře dostupné, výběr je opravdu veliký. Nevýhodou může být již zmíněná zátěž pro životní prostředí, dále jejich cena, pokud si uvědomíme, že dítě v průměru potřebuje denně 7-8 plenek.

Speciální druhy plen a kalhotek

Plenky do vody

Jsou to speciálně navržené plenky, které jsou určené pouze k použití ve vodě. Zabraňují nehodám například ve veřejném bazénu, když dítě ještě neumí říct o to, že chce na záchod, nebo na nočník. Jsou vyrobeny z vnější nepromokavé vrstvy a vnitřní absorpční vrstvy. Sehnat se dají buď jednorázové nebo pro opakované použití.

Ortopedické kalhotky na široké balení (abdukční kalhotky)

Jestliže vám doktor doporučí široké balení miminka, máte možnost k tomu využít buď látkové pleny, což není podle mnoha maminek příliš praktické a pro miminko ani pohodlné. Nebo můžete využít speciálních abdukčních kalhotek, které jednoduše obléknete buď rovnou na plenu klasickou přebalovací, nebo na oblečení miminka, což je podle maminek lepší, protože se eliminuje riziko, že se kalhotky omyle, ušpiní. 

Přebalovací podložky

Praktické jsou i přebalovací podložky. Na doma jsou z hlediska úspory peněz nejlepší omyvatelné/pratelné podložky. Na cesty a návštěvy pediatra si pořiďte podložky jednorázové. 

Autor: Renata Zechovská

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek