_Jazyk ve tvaru srdíčka při vypláznutí - to je zkrácená podjazyková uzdička

Jazyk ve tvaru srdíčka při vypláznutí -  to je zkrácená podjazyková uzdička
Datum publikace: 15.07.2012

Zkrácená podjazyková uzdička může způsobit dva druhy problémů. U novorozenců a kojenců špatné přisátí a potíže se sáním, u předškolních dětí problémy s výslovností. Řešením v obou případech je její odstranění.

Co je podjazyková uzdička

Podjazyková uzdička je slizniční řasa, která upíná spodní stranu jazyka ke spodině ústní. U většiny dětí nezpůsobuje žádné potíže, u části populace však může dojít k tomu, že je uzdička příliš krátká, nebo příliš zesílená. Tím je znemožněn volný pohyb jazyka. 

Někde problém vyřeší už v porodnici

U části dětí se na krátkou podjazykovou uzdičku přijde ihned po narození. To tehdy, když uzdička brání správnému přisátí dítěte během kojení. V takovém případě část porodnic problém řeší okamžitě a doporučí rychlé přetnutí uzdičky novorozence. Tímto výkonem se vše napraví a dítě nemá žádné další potíže. 

Když za špatnou výslovnost může přirostlý jazyk

U části dětí, i přes to, že uzdička je zkrácená od narození, dojde k diagnostice později, až v době, kdy dítě začíná mluvit. Na potíže upozorní skutečnost, že zkrácená uzdička brání volnému pohybu jazyka zejména nahoru a dopředu a dítě má problémy s vyslovováním hlásek, které tento pohyb jazyka vyžadují. Jde o hlásky D,T, N, L, R, Ř.
„V tomto případě dá doporučení k odstranění uzdičky praktický lékař či logoped. Orientačním testem toho, zda dítě má, či nemá zkrácenou uzdičku je například vypláznutí jazyka. Pokud dítě není schopno jazyk dostatečně vypláznout, případně se při vypláznutí na špičce jazyka vytvoří tvar srdíčka, jde o zkrácenou uzdičku.
Dítě s tímto problémem nezvládne například ani olíznutí si celé pusy nebo nedokáže jazyk dostatečně vysunout,“ popisuje MUDr. Filip Šmucler, stomatolog z Asklepionu - Kliniky a institutu estetické medicíny.
U části dětí a při mírně zkrácené uzdičce může dojít při pravidelném procvičování k povolení slizniční řasy, a tím k rozhýbání jazyka bez nutnosti lékařského zákroku. Pokud je však uzdička příliš krátká, příliš pevná nebo je jazyk téměř přirostlý ke spodině dutiny ústní, je nutný drobný chirurgický výkon, který uzdičku odstraní a jazyk uvolní.

Jak výkon probíhá

Odstranění podjazykové uzdičky provádí buď lékař ORL nebo stomatolog. Výkon se provádí v místní znecitlivění a trvá v řádu minut. Přetětí uzdičky je možné buď střižením, nebo pomocí laseru. „Místo pod jazykem se nejprve znecitliví povrchovou anestezií a následně dojde k injekční aplikaci místního anestetika, dítě tak výkon nevnímá bolestivě. Poté jsou dítěti nasazeny na oči brýle, které mu chrání zrak před laserovým paprskem a  dojde k přetětí uzdičky. Po výkonu je dítě schopné bez omezení všech běžných aktivit, jen je třeba dát pozor, aby například během jídla nebo ústní hygieny nedošlo k poranění ošetřeného místa.
V případě bolesti po odeznění lokálního znecitivění, či mírně zvýšené teploty je možné podat léky určené k tišení bolesti s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu v doporučeném dávkování,“ doporučuje lékař.
Doba hojení rány je většinou dva týdny.
Po výkonu a během následujícíh dní, je nutné dbát na to, aby nedošlo ke zpětnému srůstu kožní řasy a doporučuje se pravidelné procvičování jazyka vyplazováním, olizování či logopedickými cviky.

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek