_Retní uzdička může ovlivnit stav stálých zubů

Retní uzdička může ovlivnit stav stálých zubů
Datum publikace: 15.07.2012

Poměrně častou stomatologickou komplikací je zesílení retní uzdičky. K její korekci se nejčastěji přistupuje kolem desátého roku věku dítěte. 

Retní (mezizubní) uzdička je slizniční řasa, která spojuje horní ret v místě řezáků (tzv. jedniček) s dásní horní čelisti (postranní slizniční řasa je v místě špičáků).
Uzdička ve velké většině případů nezpůsobuje žádné potíže. U části populace však dochází k jejímu zesílení a zkrácení, které může být příčinou omezení pohybu horního rtu, výjimečně může způsobit potíže s výslovností.
„Častější komplikací je tzv. vysoký úpon uzdičky, při kterém kožní řasa prochází mezi  středními řezáky a může se upínat až do sliznice patra. V tomto případě může jít o vrozený stav, který může negativně ovlivnit stav dásní a trvalého chrupu,“ vysvětluje MUDr. Filip Šmucler, stomatolog z Asklepionu - Kliniky a institutu estetické medicíny.

Jaké potíže může retní uzdička způsobit:

  • omezený přístup pro provádění ústní hygieny v mezizubním prostoru středních řezáků, a s tím související vznik zubního kazu,
  • ústup dásní v místě a okolí úponu,
  • obnažení zubních krčků horních řezáků,
  • zvýšenou citlivost horních řezáků,
  • růst řezáků ve špatném postavení (uzdička zuby stahuje k sobě),
  • ve výjimečných případech potíže s výslovností.

Odstranění retní uzdičky (frenulektomie)

Odstranění retní uzdičky je drobný chirurgický výkon, který doporučí zubní lékař, případně ortodontista. Nejčastějším obdobím výkonu je osmý až desátý rok věku dítěte, dřívější odstranění nebývá nutné.
Zárok se provádí ambulantně, pouze v místním znecitlivění a trvá pár minut.
Možností jak uzdičku odstranit je více. V minulosti bylo nejčastějším řešením přestřižení uzdičky. V současnosti se nabízí nová metoda protětí pomocí laseru. „Při ošetření nejprve znecitlivíme dáseň povrchovou anestezií a následně aplikujeme injekční anestézii. Poté dojde k vlastnímu protětí uzdičky laserem. Během výkonu má pacient na očích brýle, které orání oči před poškozením,“ popisuje lékař. 

Co dělat po ošetření

Většina dětí snáší protětí uzdičky bez potíží a v případě bolesti jim stačí užít volně prodejné léky určené k tišení bolesti (s účinnou látkou ibuprofenum či paracetamolem) podávané v doporučeném dávkování. Třeba je počítat jen s tím, že v místě výkonu může dojít ke vzniku měkkého otoku, který do dvou dní sám vymizí. U části dětí může přechodně dojít ke zvýšení teploty, které by však nemělo přesáhnout 37°C.
Po podstoupení zákroku není nutné omezovat běžnou hygienu dutiny ústní, stačí jen zvýšené opatrnosti v místě výkonu. „Hojení je možné podpořit kloktáním dezinfekčními ústními vodami, případně bylinnými odvary. Celková doba hojení rány trvá u většiny pacientů dva týdny,“ uzavírá MUDr. Filip Šmucler.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek