_Jak se starat o pokožku kojenců a novorozenců

Jak se starat o pokožku kojenců a novorozenců
Datum publikace: 09.01.2012

Péče o dětskou pokožku kromě běžné denní a večerní hygieny zahrnuje i ošetřování, jehož cílem je podpora správného vývoje a funkce kůže.

Pokožka novorozence je velmi jemná a citlivá. To je způsobeno více faktory. Novorozenecká pokožka nemá plně vyvinutou rohovou vrstvu a kožní film, které společně tvoří ochrannou bariéru kůže. Kromě toho náchylnost novorozenecké a kojenecké pokožky souvisí i s imunitním systémem, který se u dítěte teprve vyvíjí. Z toho je jasné, že dětská pokožka pčlivou péči vyžaduje. Její nedílnou součástí je každodenní hygiena (viz další text), samozřejmostí by mělo být pravidelné ošetření kosmetickými krémy a mléky.

Denní péče

Denní ošetření dětské pokožky většinou spočívá s očištění kůže od nečistot. K tomu většina maminek používá vlhčené hygienické ubrousky. Tyto ubrousky pokožku očistí a zároveň ji díky pěstícím látkám, kterými jsou napuštěné, ošetří tak, že není nutné o ni dál pečovat. Pokud maminka pokožku omývá žínkou a vlažnou vodou, je dobré po omytí pokožku ošetřit. Zadeček, krk nebo tváře je třeba po každém omytí mýdlem namazat lehkým dětským krémem.
Pokud má miminko pokožku podrážděnou (například na zadečku), je dobré v těchto místech přechodně používat hojivé masti určené na podrážděnou dětskou pleť (lze je koupit v lékárně), případně je možné na postižené místo dávat zábaly z Jarischova roztoku (je možné koupit v lékárně).
Při výběru denních krémů a vlhčených ubrousků je lepší se vyhnout všem druhům, které by mohly dětskou pokožku dráždit. Dětská kosmetika by měla být bez barviv a neměla by obsahovat příliš konzervačních a parfemačních látek.
Přesto, že si to maminky často neuvědomují, i výtažky z rostlin mohou být silným alergenem.

Večerní péče

Nejvíce péče většina maminek věnuje pokožce svého miminka večer. Večerní péče by měla být pravidelná a každodenní. A to bez ohledu na to, zda je ten večer miminko koupáno, nebo jen otíráno ubrouskem. U miminka se zdravou pokožkou stačí pravidelně používat lehké hydratační krémy nebo pleťová mléka. Těžké mastné krémy, oleje či pleťová mléka se nedoporučují, protože mohou způsobit ucpání pórů a podpořit vznik zapařenin.
U některých miminek dojde krátce po porodu k olupování a šupinatění pokožky. K jejímu zvláčnění a urychlení odlupování horní vrstvy pokožky je dobré používat hydratační mléka a přírodní oleje – například čistý olivový, slunečnicový nebo mandlový olej zakoupený v lékárně.

Kvalitní kosmetika

K ošetřování dětské pokožky je třeba používat pouze kvalitní dětskou kosmetiku. Ta je vyrobena tak, aby podpořila přirozené funkce kůže. Kosmetika určená pro dospělé takto vyvážené složení nemá a mohla by dětskou pokožku podráždit či při dlouhodobém užívání i poškodit.
Kvalitní dětská kosmetika obsahuje minimum parfemačních látek, konzervantů a barviv a její účinné látky jsou voleny s ohledem na citlivost a specifika dětské pleti.

Text vznikl za odborné spolupráce MUDr. Moniky Arenbergerové z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.  

 

 

 

 

 

Diskuze ke článku
Vloženo: 04.08.2019

Vložit nový příspěvek