Soutěž

SOUTĚŽ: Francouzská kosmetika Saforelle je zpět! Hrajeme o 2 naplněné balíčky

SOUTĚŽ: Francouzská kosmetika Saforelle je zpět! Hrajeme o 2 naplněné balíčky
Další soutěž s kosmetikou Saforelle je tady! Máme pro vás přichystané balíčky s přípravky na intimní hygienu. Stačí odpovědět na soutěžní otázku a možná vylosujeme právě vás. ...
 

Doporučujeme

Jak ovlivní konizace následné těhotenství?

Některé ženy se rozhodnou pro těhotenství poté, co podstoupily zákrok zvaný konizace. Jak může tento ...
 

Co je cytologie

Cytologie - při cytologickém vyšetření jsou hodnoceny pod mikroskopem buňky, setřené z povrchu dělož ...
 

Nejčtenější

Výtok v těhotenství má mnoho příčin

Mezi nejčastější příčiny výtoku v těhotenství patří hormonální nerovnováha. A to jak na začátku, tak ...
 

Jak spí novorozenec

Spánek je pro novorozence významnou součástí života. Nejenže během něj organismus regeneruje své síly, ale dítě se ve spánku i učí.

Datum publikace: 10.11.2011
Jak spí novorozenec

Spánek má mnoho funkcí, dochází během něj k regeneraci organismu i k třídění informací, se kterými během dne pracoval mozek. Výzkumy ukazují, že člověk spí ještě před narozením, v době nitroděložního vývoje, v tomto období se nenarozenému dítěti pravděpodobně zdají i sny. Novorozenec prospí až 80 procent z celého dne, nevíce jeho spánku je v tzv. REM fázi, kdy se zdají barevné a živé sny. Pro tuto spánkovou fázi jsou typické rychlé pohyby pod zavřenými očními víčky (REM = rapid eye movements – rychlé pohyby očí). Spánek má pro novorozence z pohledu psycho-motorického vývoje velký význam. Během něj totiž dochází k vytváření a upevňování paměťových stop a k vytváření motorických vzorců – to znamená, že novorozenec si ve spánku opakuje vše, co se kolem něj stalo a vlastně se tak učí. Jak dítě roste, snižuje se jeho spánková potřeba a ubývá u něj i tzv. REM fáze, s věkem tedy ubývá i výrazných barevných a emočně silných snů. 

Jak probíhá spánkový cyklus

 1. fáze – usínání a lehký spánek
  Usínání je nejlehčí fází z celého spánkového cyklu. U dítěte může trvat jen pár minut. Usínání je non REM spánkem. 
 2. fáze – hlubší povrchní spánek
  Jde o přechodovou fázi mezi povrchním a hlubokým spánkem. Pokud se dítě v tuto chvíli probudí, může být podrážděné a opětovné usínání mu může dělat potíže. Tato fáze spánku je také non REM, nezdají se nám v ní výraznější sny. 
 3. fáze – hluboký spánek
  Během této fáze dítě začne hluboce dýchat a zpravidelní se mu srdeční činnost. Hluboký spánek podle všeho mozku umožňuje největší regeneraci. I tato fáze spadá do non REM spánku. 
 4. fáze – REM spánek
  Pod očními víčky dítěte dochází k rychlému pohybu očí, srdce pracuje téměř stejně jako v bdělém stavu. Svaly jsou naprosto uvolněné a dítě se nehýbe. Vypnutí svalů z aktivní činnosti je pravděpodobně obranným mechanismem organismu. Když by svaly byly v této fázi spánku plně aktivní, mohlo by v rámci snů dojít k tomu, že by člověk svůj sen prožíval i s pohyby, o kterých se nám zdá, snadno by došlo ke zranění. 

Po REM spánku přichází krátké probuzení, kdy mozek rychle zmapuje okolí. Pak následuje buď opakování celého spánkového cyklu, nebo k probuzení do bdělého stavu.

Text vznikl ve spolupráci s dětskou neuroložkou MUDr. Ivou Příhodovou ze spánkové laboratoře  Neurologické kliniky VFN v Praze.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek

Pro vložení příspěvku je nutné být přihlášen.
Přihlásit přes facebook
uživatel
heslo