_Jak budou probíhat první dny po porodu

Jak budou probíhat první dny po porodu
Datum publikace: 16.05.2011

Jste těhotná, den porodu je stále blíž a vy byste chtěla vědět, jak budou vypadat vaše první společné dny? Zkusíme si je probrat od doby porodu až po odchod z porodnice.


První chvíle života novorozence budou velmi náročné. A to jak pro dítě, které bude muset zvládnou přechod z bezpeční bříška do velkého světa, tak pro vás.
Den porodu je počítán jako nultý den. Přestože je nultý, je pro vás i dítě velmi důležitý. Během něj totiž miminko musí začít žít svůj vlastní život, ve kterém přestane být chráněno bříškem mámy.


Jako první musí zvládnout dýchání.


V okamžiku, kdy se mimčo narodí, spustí pláč. Tím dojde k rozvinutí plic a novorozenec začne dýchat, zároveň s tím dojde v těle ke změně v oběhové soustavě. V období nitroděložního života je dítě zásobeno kyslíkem přes pupečník a krev v organismu proudí jinak, než je tomu po přestřihnutí pupeční šňůry. V ten okamžik dojde k »přepnutí na vlastní krevní oběh«, při kterém dochází k okysličování krve přes plíce a dochází i ke změnám v toku krve v oběhové soustavě. Miminko bude po porodu vystresované. Jeho tep nejprve bude dosahovat vysokých hodnot, až kolem 180 tepů za minutu, během prvních dvou hodin se ustálí na zhruba 130 tepech za minutu.  Po velkém výkonu, které dítě cestou na svět odvedlo, ho po 30 minutách až dvou hodinách, přepadne únava a usne. Zdravé miminko by mělo pravidelně dýchat, mělo by mít pravidelný tep a růžovou barvu kůže po celém těle. Velké změny nastávají během prvních dvou hodin i v těle matky. Po porodu dítěte se odloučí placenta a začíná se pomalu svinovat a očišťovat děloha. Zároveň se spouští laktace. V těle se rozjíždí velká poporodní hormonální bouře, jejím výsledkem jsou změny, které ženě umožní se o dítě postarat a vybudovat si k němu silný citový vztah.


První den po porodu


Některá miminka jsou ještě unavená porodem a hodně spí. I tak ale jejich tělíčka pracují na sto procent a snaží se vyrovnat se tím, že žijí samostatně.
Miminka mohou stále ublinkávat, to je důsledek toho, že se cestou »ven« napila hodně plodové vody. Vodu tělíčko částečně vstřebává i trávicí soustavou. Ta v prvních dnech života vylučuje smolku – tedy první obsah střev, který je převážně tvořen odlupujícími se buňkami zažívacího ústrojí ještě v době před narozením. Součástí každého příchodu na svět je zhubnutí. Zdravý novorozenec první dny po porodu ztratí až 10 procent své porodní váhy. Ztracené gramy jsou ale dohnány velmi rychle, při odchodu z porodnice mají dětí už vyšší hmotnost, než měly po porodu. Pro zdraví novorozence je důležité i to, zda miminku správně funguje vylučovací soustava. Miminko čůrá už v děloze, většina plodové vody je tvořena právě močí dítěte, tu miminko i polyká. Aby vše bylo v pořádku, je třeba, aby se narozené miminko vyčůralo do 48 hodin po porodu. Velká část dětí se počůrá už cestou na svět - tedy při porodu, ale pokud se tak nestane, je třeba po uplynutí této doby začít pomýšlet na to, zda je všechno v tělíčku novorozence správně vyvinuté, zda jsou v pořádku ledviny, močový měchýř atd.
První moč je světlá, bez zápachu, někdy se ale může stát, že má lehce narůžovělou barvu, to způsobuje přítomnost solí kyseliny močové. V těle novorozence dochází k velkým hormonálním změnám. Ty jsou způsobeny i přechodem ženských hormonů estrogenů přes placentu do jeho organismu. To u miminek způsobuje během 2-4 dne života zduření prsních žláz a u holčiček i výtok z pochvy. Vše se během pár dní srovná samo.


Miminko hodně času prospí, když je vzhůru většinou se zajímá o to, kde je jídlo


Prvním zdrojem obživy je pro novorozence mateřské mléko. Jeho tvorba je zahájena už v době těhotenství. Krátce po porodu dochází v těle ženy k hormonálním změnám, na nichž s podílejí hormony prolaktin a oxytocin podporující laktaci. Další stimulace tvorby mléka nastává i s každým přiložením dítěte k prsu a pokusem o kojení. Oba hormony podporují svinutí dělohy a první měsíce po porodu částečně zabraňují vzniku ovulace – tedy dozrání vajíčka ve vaječníku. Prolaktin může způsobovat i lehkou ospalost maminky. Miminko během svého bdění »kouká«, zatím však ze světa vnímá spíš jako obrysy, jeho vidění se omezuje zhruba na 30 centimetrů. Během bdění se i často »usmívá«. Úsměv každou maminku potěší, ale ve skutečnosti jde jen o mimovolní mimiku, která s cíleným úsměvem nemá nic společného, ten přijde až kolem 4 týdne života. Pro novorozence je velmi důležitý hlas matky. Je proto dobré, aby maminka na miminko často mluvila. I když dítě ještě nerozumí obsahu, je pro něj intonace lidského hlasu velmi důležitá z hlediska správného duševního vývoje.


2 den po porodu


Většina novorozenců se potýká s novorozeneckou žloutenkou. Tu způsobuje zvýšené vyplavení krevního barviva bilirubinu z červených krvinek. Novorozenecká žloutenka většinou odezní bez komplikací a ve velké většině případů k terapii stačí jen vystavění dítěte intenzivnímu světlu. U některých dětí stačí denní světlo, někdy se novorozenci dávají »svítit« do inkubátorů pod UV zářiče.U miminka pomalu dochází i zasychání pahýlu po odstřižení pupečníku. Úplné zahojení bývá otázkou prvního týdne až deseti dnů života.


3 a další den po porodu


Den odchodu z porodnice se u většiny novorozenců blíží. Miminko se stále »učí žít«. Spinká, dívá se kolem sebe, hlad dává najevo pláčem. Je rádo za každý fyzický kontakt, proto se rádo chová, nejraději je přímo na holé kůži těla maminky, při chování však ještě neumí držet hlavičku, to se naučí až v průběhu dalších týdnů, je tak třeba mu ji podpírat. Před odchodem z porodnice miminko většinou bývá naočkováno vakcínou proti TBC a jsou mu provedena základní vyšetření zraku a základní metabolické vady – vyšetření z krve dítěte na fenylketonurii, cystickou fibrózy a další. Je-li vše v pořádku dveře na cestu domů jsou otevřené…

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek