_Jak probíhá porod koncem pánevním?

Jak probíhá porod koncem pánevním?
Datum publikace: 06.07.2016

Většina dětí přichází na svět hlavičkou napřed. Zhruba ve třech až čtyřech procentech těhotenství však plod leží obráceně, v těchto případech se mluví o poloze plodu koncem pánevním. Tato informace mnohé nastávající maminky vyděsí. V mnoha případech úplně zbytečně.

To, že je dítě uloženo napřed koncem pánevním, lze spolehlivě diagnostikovat v průběhu těhotenství ultrazvukovým vyšetřením. Tato informace má však klinický význam až v závěru těhotenství, kdy po 36. týdnu, tj, asi měsíc před termínem porodu, je už jen malá šance, že se plod otočí „na hlavičku“.  „V těchto případech se zvažuje, zda může žena dítě porodit spontánně, či zda se preventivně provede císařský řez. Porod koncem pánevním totiž může nést některá rizika, kterým je lepší předcházet. Zvažuje se řada okolností, jako například o kolikátý porod v pořadí u ženy jde, kolik je ženě let, hmotnost  plodu, zda je pánev ženy dostatečně široká a další. “ popisuje porodník profesor MUDr. Pavel Calda, CSc., z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

V době začínajícího porodu je při zvolení porodního postupu důležitým kritériem i to, zda již došlo, či nedošlo k odtoku plodové vody. „ Odtok plodové vody, je u vaginálního porodu koncem pánevním nevýhodný, a jde tak o jednu z indikací císařského řezu,“ doplňuje lékař.

Kdy se u porodu plodu v poloze koncem pánevním spíše přistupuje k plánovanému císařskému řezu

  • pokud jde o prvorodičku
  • pokud se na ultrazvukovém vyšetření ukáže, že plod váží více než 3500 gramů
  • pokud má žena úzkou pánev
  • pokud žena měla komplikace během předchozího porodu
  • pokud jde o jinak rizikové těhotenství
  • pokud hrozí jiné komplikace během porodu

Za ideálních okolností lze rodit plod v poloze koncem pánevním spontánně.  „To v případě, že nejsou žádné obavy z komplikací a poměr mezi velikostí plodu a prostorem pánve ženy vaginální porod umožňuje. V minulosti, v době, kdy nebylo k dispozici ultrazvukové vyšetření, se běžně stávalo, že se na to, že plod je uložen koncem pánevním, přišlo až během porodu. Obecně je porod koncem pánevním nutno považovat za rizikový, což však neznamená, že by se plod v poloze koncem pánevním nedal porodit spontánně,“ dodává lékař.
Nepříjemné je, že v posledních letech se spontánně rodí čím dál tím měně dětí uložených v poloze koncem pánevním spontánně. Proto je dnes jen málo porodníků, kteří mohou říci, že mají zkušenosti s tímto typem porodu. 

Foto: freedigitalphotos.net

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek