_Epidurál a tetování, jde to k sobě?

Epidurál a tetování, jde to k sobě?
Datum publikace: 04.02.2012

Černobílý nebo barevný obrázek vytetovaný na zádech slečny či mladé paní může udělat mnoho parády.  Ale co když žena časem otěhotní a bude uvažovat o porodu v epidurální anestezii? Je to vůbec možné?

Výzkum v oblasti tetování a epidurální anestezie je velmi omezený a prací které by se tomuto problému věnovaly, je minimum. Pokud se žena zeptá svého lékaře na to, zda tetování vadí při zavedení epidurální anestezie, může jí odpovědět spíše na základě svých zkušeností, než na základě výsledků seriózních studií.

Co si tedy o tetování a epidurální anestezii myslet?

Problém by zcela jistě nastal v okamžiku, kdy by o zavedení epidurální anestezie žádala rodící maminka, která by měla tetování čerstvé a v místě kérky by ještě byly stroupky po vpiších tetovací jehlou. Vzhledem k tomu, že stroupky odpadají za dva až tři týdny po výkonu, je tato situace vcelku nepravděpodobná.
„Má-li žena tetování již delší dobu a kérka je zahojená, anesteziolog by nejspíš hledal pro zavedení jehly místo, které tetováním není zasaženo. Pokud by rodička měla tetování v takovém rozsahu, že by toto nebylo možné, nejspíš by se se ženou chtěl na dalším postupu individuálně domluvit,“ říká porodník z Mayo Clinic Roger W. Harms. Podle něj by problémem mohlo být zanesení barevných pigmentů jehlou do nižších struktur pokožky, případně do epidurálního prostoru, kam se aplikují znecitlivující léky.

Podepsání souhlasu

Podle Harmse by nejspíš lékař v takovém případě ženě navrhnul jiné možnosti, jak porodní bolesti zmírnit – například užití léků tlumící bolest v tabletách (perorálně), v čípcích, infuzích či injekčně. Alternativou by mohly být i uvolňující masáže či relaxační techniky.
Pokud by nastávající maminka trvala na zavedení epidurální anestezie, lékař by k tomu patrně přistoupil pouze po podepsání informovaného souhlasu, který by upozornil na možné komplikace, které by s tetováním mohly souviset.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek