_Ovulace, správná doba pro početí

Ovulace, správná doba pro početí
Datum publikace: 18.07.2011

Ovulace je součástí menstruačního cyklu ženy. Pokud proběhne správně, je vajíčko připraveno k oplození.

Ovulace je proces, během něhož dojde ve vaječníku k uvolnění zralého vajíčka z Graafova folikulu. Vajíčko je z Graafova folikulu vyplaveno spolu s obalem folikulu a malým množstvím tekutiny do vejcovodu, kde může být oplozeno spermií. Z obalu Graafova folikulu po prasknutí vzniká corpus luteumtedy žluté tělísko, které produkuje ženské pohlavní hormony důležité pro přípravu děložní sliznice na uhnízdění oplozeného vajíčka. Pokud k oplození nedojde, žluté tělísko se mění a zaniká v podobě bílého tělíska – corpus albicans (někdy je bílé tělísko nazýváno bílou vazivovou jizvou).

Kdy nastane ovulace?

Při menstruačním cyklu dlouhém 28 dní, probíhá ovulace zhruba 14. den od prvního dne poslední menstruace – tedy v polovině menstruačního cyklu. Během jedné ovulace dochází nejčastěji k uvolnění jednoho zralého vajíčka, v případě uvolnění více vajíček může vzniknout vícečetné vícevaječné těhotenství – dvě vajíčka – dvouvaječná dvojčata apod.

Proces ovulace je řízen hormonálně a nejvíce se na něm podílejí hormony estrogen a progesteron.

Jak zjistím, že mám ovulaci?

Ovulace se může projevit citlivostí v podbřišku, lehkým špiněním a slabým krvácením, většinou ji žena ale vůbec nevnímá. Ke sledování ovulace je možné využít měření bazální teploty – kolem období ovulace tělesná teplota mírně stoupá a zároveň s tím dochází k větší produkci a změně hustoty děložního hlenu. Sledování je vhodné v rámci plánovaného rodičovství k vypozorování doby ovulace.

Jak souvisí ovulace s oplodněním?

Proběhnutí ovulace je předpokladem k oplození vajíčka, pokud během menstruačního cyklu k ovulaci nedojde, není možné oplození. Zabránění průběhu ovulace je principem některých druhů hormonální antikoncepce. Sledování plodných a neplodných dní během menstruačního cyklu na základě ovulace se využívá jako přirozené antikoncepční metody, tato metoda však na rozdíl od hormonální antikoncepce není spolehlivá.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek