_Šetrný císařský řez? Ano jde to, dítě je při něm z dělohy vybaveno samo, bez pomoci lékařů

Šetrný císařský řez? Ano jde to, dítě je při něm z dělohy vybaveno samo, bez pomoci lékařů
Datum publikace: 12.08.2016

Individuální přístup, porodní plán a tak dále, přání ženy a požadavky na lékaře, jak vést porod, jsou stále častější. V zahraničí došlo i na to, že si žena sama naplánovala průběh porodu císařským řezem.

 

Šetrný porod císařským řezem, tak byl nazván porod, který si sama naplánovala těhotná maminka v zahraničí. Během tohoto porodu lékaři nesměli použít roušky k zakrytí řezu na břiše, nesměli dítě vybavit z dělohy a to bylo na svět vypuzeno pouze pomocí vlastních pohybů. K dalšímu přání ženy patřilo, že lékaři nesměli přestřihnout pupečník a čekalo se na to, až sám, spontánně dotepe. Prvních šest hodin leželo dítě na břiše a hrudníku matky.
Součástí plánu bylo i to, že lékaři sami dítě nesměli zvážit ani změřit. K tomuto kroku mohli přistoupit až tehdy, když na měření byla připravená rodina a dala k těmto výkonům souhlas.
K podmínkám, které si žena přála, patřilo i šero, omezení světel a doprovod tiché hudby, kterou si sama přinesla.
Aby matka nebyla ošizená o první pohled na dítě během jeho příchodu na svět, sledovala porod v zrcadle, které personál držel tak, aby ona sama viděla, jak se dítě dere na svět. K lepšímu pohledu jí mohl i lékař – anesteziolog, který ji pomohl zvednout do polosedu.
Z jakého důvodu byl ženě prováděn císařský řez, když nehrozilo nebezpečí z prodlení a porod mohl probíhat řadu hodin, zdroj neuvádí.
Kritici tohoto postupu se obávají mimo jiné zbytečné krevní ztráty u matky a zvýšeného rizika při prodlužování operace.
Chtěla byste zažít stejně provedený porod císařským řezem, líbilo by se vám se dívat, jak dítě řezem před stěnu břišní samo přichází na svět?
Nebo si naopak myslíte, že jde jen o rozmar?

Video porodu zde:

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek