_Babské rady jak vyvolat nástup kontrakcí a urychlit porod? Kari, ananas, listy maliníku i sex!

Babské rady jak vyvolat nástup kontrakcí a urychlit porod? Kari, ananas, listy maliníku i sex!
Datum publikace: 18.08.2016

Termín porodu se blíží a vy byste měla porod ráda za sebou a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mělo k narození miminka dojít, kontrakce nikde žádná a vás už těhotenství unavuje a nebaví. Nebo jiná situace – kontrakce se objeví, ale jen slabé, v malém množství a následně ustanou…

Takové, nebo podobné situace zaskočí mnoho maminek těsně před porodem.
Mezi ženami koluje mnoho babských rad a doporučení, jak vyvolat silné, pravidelné a výkonné kontrakce vedoucí k rychlému porození miminka.
Některé z těchto laických doporučení jsou velmi zvláštní, až bizarní a lékaři s nimi a s jejich provozování nesouhlasí a radí ženám, aby je nepraktikovaly a začátek porodu raději nechaly na přírodě a neriskovaly zdraví své ani dítěte.
Ostatně posuďte samy…

(Tento text není návod jak postupovat v případě potíží, rady a doporučení jsou brány pouze jako zajímavosti. V případě nástupu kontrakcí, krvácení, bolesti či jiného problému vzniklého v době očekávaného porodu, případě v průběhu porodu, ihned kontaktujte lékaře, porodnici či si zavolejte rychlou záchrannou službu.)

Babské rady a lidová doporučení jak vyvolat kontrakce

 

Jezte kari, aneb Projezte se jídlem k silným kontrakcím

Kari je jedním z koření, o kterých se tvrdí, že mohou vyvolat kontrakce.
Obecně se mezi maminkami traduje, že kořeněná jídla jsou tím, co pomůže podpořit kontrakce. Pokud žena chce docílit nástupu kontrakcí, měla sníst hodně kořeněné jídlo s velkou dávkou kari.

Ananas vyvolá kontrakce!

Ananas obsahuje enzym bromelin, o kterém se říká, že pomůže změkčit děložní čípek a tím urychlí nástup porodu.
Pokud sníte velké množství ananasu v době očekávaného termínu porodu, tak tím nástup i průběh porodu urychlíte.

Stimulujte bradavky

Jemná, ale intenzívní stimulace a tření prsních bradavek měkkou žínkou či prsty, vede k produkci hormonu oxytocinu, který způsobí nástup silných, výkonných kontrakcí.
Tento způsob vyvolání porodu vychází z napodobení procesu sání dítěte a navození laktace ajee mezi ženami hodně tradován. 

Promilujte se k porodu

Sex je prastarým prostředkem, který se doporučuje k urychlení nástupu kontrakcí a porodu.
Během sexu dochází k intenzívní stimulaci děložního hrdla a k uvolnění oxytocinu, obojí vede k nástupu kontrakcí. Efekt prý umocní pokud žena prožije silný orgasmus.
Lékaři však před tímto prastarým doporučením varují. Intenzívní sex v době očekávaného termínu porodu může způsobit bolest, krvácení a další zdravotní komplikace. 

Chůze, skákání a další fyzické aktivity

Rychlá chůze, chůze do schodů, poskakování na míči, poskakování po schodech, mytí oken a spousta dalších fyzických aktivit je mezi ženami velebena a doporučována v případě, že miminko odmítá přijít na svět.
Mechanismus, který v tomto případě vede k nástupu porodu, souvisí s naléháním hlavičky na hrdlo děložní zevnitř.
An s touto radou však lékaři nesouhlasí a varují před namáhavou fyzickou aktivitou v průběhu těhotenství. 

Alternativní postupy, jak vyvolat kontrakce a urychlit porod

 • Akupunktura
  Během akupunktury dochází ke stimulaci bodů a energetických drah. I toho lze využít k aktivaci kontrakcí a urychlení průběhu porodu.
 • Hypnóza
  I hypnóza je metoda, která se snaží urychlit nástup kontrakcí. a navodit rychlý bezbolestný porod. Pokud při ruce není zkušený hypnotizér, stačí údajně praktikovat autohypnózu, případně poslouchat relaxační hudbu, která ženu uvede do klidu.
 • Homeopatie
  Pokud kontrakce nechtějí samy přijít, je možné sáhnout po homeopatických tabletách určených přímo na podporu porodních kontrakcí a urychlení porodu, případně se poradit s homeopatem a nasadil lék podle osobní konstituce. Tím by mělo dojít k optimalizaci a rovnováze v organismu, což by se mělo promítnout i do zahájení spontánního porodu, který by měl být hladný a rychlý.
 • Bylinky na podporu porodních kontrakcí
  Bylinkářství také nabízí řešení v těchto situacích. Mezi bylinkářky se na podporu děložních kontrakcí doporučovalo pití čas z listů maliníku, případně směsi, ve který je v listí maliníku ve větších dávkách. Bylinkářky samozřejmě měly a mají v zásobě více bylin s těmito účinky, problém je ovšem v tom, že ne všechny je bezpečné pít v době těhotenství. Lékaři před pitím bylinných čajů v době těhotenství a v době očekávaného porodu varují, bylinky mohou vyvolat krvácení a způsobit vážné zdravotní potíže! 
Foto: freedigitalphotos.net

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek