_Dítě na sourozence připravte. Dostane novou roli i povinnosti

Datum publikace: 31.10.2018

Máte už jedno dítě a čekáte další? Jak se na něj připravit, to už víte. Ale myslete taky na to, že byste na něj měli připravit i dítko, které s vámi nějaký čas už domácnost obývá. Právě pro něj to totiž bude největší změna.

Na prvním dítěti jste se už všechno (nebo skoro všechno) naučili. Víte, jak přebalovat, jak krmit, co nakoupit a jak vypadá váš denní harmonogram. Ale to se teď všechno změní. Nový život však nečeká jen na vás.

Nová rodina

„Velká změna je to i pro staršího, nastávajícího sourozence. A to si rodiče musí uvědomit,“ říká pro abctehotenstvi.cz psycholog Petr Šobra. „I pro něj totiž vzniká zcela nová rodina. Nesmí se na něho zapomenout, i on má právo prožívat to, že je to změna,“ dodal.

Dosud to byli jedináčci. Zvyklí, že většinou mají to, co chtějí a že se okolo nich všechno a všichni točí. Tomu je ale rázem konec. To, co dostávali oni, teď „přebere“ mladší sourozenec. Ale ani ten starší nesmí zůstat bokem. „Dosud od okolí dostávali nějakou pozornost a energii, což se však mění. Ale musí dostat prostor, aby to pochopili,“ zdůrazňuje Šobra.

Role i povinnost

Reakce starších sourozenců mohou být nepředvídatelné. „Mohou je milovat, ale taky se mohou vztekat,“ říká psycholog. Dosavadní jedináčci by měli cítit nějakou zodpovědnost, mámě mohou donést plenu nebo třeba oblečení pro miminko. „Aby to bylo adekvátní a aby rozuměli, že mají nějakou roli, ale i povinnost,“ dodal Šobra.

Rodiče by měli staršímu ze svých dětí dát jasně najevo, že je pro ně i nadále stejně důležité. Je to pro ně totiž úplně nová situace, kterou ještě tolik nechápou. Děti mohou být ze všeho zmatené, klidně i několik měsíců. „Někdy pomáhají určitá privilegia. Třeba že je o něco déle venku nebo tráví celý den s tátou,“ radí Šobra a pokračuje: „Najednou jim totiž někdo bere mámu, celý den řve a bere si pozornost. Pokud se k tomu rodiče nepostaví, tak starší dítě může být na to mladší i vzteklé.“

Kdy je připravit?

I když to někdy může trvat déle, není třeba panikařit. „To dítě si svou roli vybere. Chce mít své místo, chce být součást rodiny,“ ubezpečuje Šobra. A jak moc dopředu byste starší ze svých dětí měli připravovat na velkou životní změnu? „Aby to plynulo souběžně s rodinou,“ uvádí psycholog.

Nechte dítě ptát se, je zvídavé a bude se zajímat. „Nezahlcujte ho ničím zbytečným. Když třeba kupujete postýlku nebo vybavení, tak vezměte dítě sebou a vysvětlete mu to. Je důležité jít za tím, na co se ptá,“ uzavřel Šobra.

Autor: Petr Sobol


Petr ŠobraMgr. Petr Šobra

působí od roku 2011 jako ředitel psychologického centra Duhovka, které v rámci Duhovka group poskytuje poradenské, terapeutické a koučovací služby. Vystudoval jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval v
Institutu pedagogicko-psychologického poradenství. Vede vlastní psychoterapeutickou praxi. Absolvoval systemicky zaměřený psychoterapeutický výcvik „Umění terapie“. Od roku 2015 spolupracuje s Akademií rodičovství.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek