_Matěj se vztekal, mlátil rukama i nohama. Období vzdoru, říkají psychologové

Datum publikace: 22.02.2018

Milena byla spokojená mladá maminka. Až do chvíle než jejímu synovi padl třetí rok. Najednou byl jako vyměněný. Pokud mu rodiče něco zakázali, nebo nechtěli koupit, tak byl schopný lehnout si na zem, příšerně brečet a mlátit kolem sebe rukama i nohama. Podle psycholožky by i takhle mohlo vypadat období vzdoru. Jak na něj?

„Někdy mezi prvním a třetím rokem prožije dítě období sebeuvědomování, které do jeho života přinese vědomé užívání zájmena "já" a s ním i poznávání vlastní síly vůle a sebeprosazení,“ popisuje dětská psycholožka Jana Lábusová.

Dítě může reagovat až agresivním odporem vůči vůli rodičů. Psychologové tomu říkají období vzdoru, nebo negativismu. A laici tomu říkají první puberta. Ta to ale není, ta přichází až o spoustu let později. Dítě si pouze usiluje o samostatnost.

Matka: Styděla jsem se za něho

„U nás tyhle výbuchy přišly, když měl Matěj asi tři roky. Jeho hysterické záchvaty jsme s manželem nesli velmi špatně, obviňovali jsme sami sebe z toho, že jsme něco zanedbali, nebo udělali špatně,“ popsala mladá maminka (35) Milena.
 

Jejich vina to ale nebyla. Matěj nebyl ani rozmazlený, ani zkažený, ani neokoukal tohle chování doma. Jenom přišlo to, co máme všichni geneticky zakódované.

„Bylo to strašné, lehnul si v parku na zem, protože jsme mu řekli, že už musíme z pískoviště domů, kopal kolem sebe nohama a mlátil rukama, styděla jsem se, že se moje dítě takhle chová,“ dodala Milena.

Ve finále potkala podobné dítě v obchodě. Maminka mu nechtěla koupit bonbony a průběh byl stejný jako u Matěje, vztek, řev, dupání. Milena si tak nakonec promluvila s dětskou lékařkou. Společně dospěly k tomu, že je malý Matěj úplně normální kluk.
 


I podle psycholožky je toto období velmi náročné nejen pro dítě, ale právě i pro rodiče. Dokonce se vedou spory o dědičnosti agresivity a v tom nemají jasno ani odborníci.

Rodiče by měli mít na paměti, že výchova není soubojem o moc. Pokud se dítě vzteká, tak mnohdy pomůže jedno dobře mířené plácnutí do zadních partií těla. Nikdy bychom však neměli nějak výrazně trestat. Podle rad babiček je na řvoucí dítě nejlepší studená sprcha. Ta ale není vždycky po ruce.
 
Autor: Zuzana Zelenková

Petr ŠobraMgr. Petr Šobra

působí od roku 2011 jako ředitel psychologického centra Duhovka, které v rámci Duhovka group poskytuje poradenské, terapeutické a koučovací služby. Vystudoval jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval v
Institutu pedagogicko-psychologického poradenství. Vede vlastní psychoterapeutickou praxi. Absolvoval systemicky zaměřený psychoterapeutický výcvik „Umění terapie“. Od roku 2015 spolupracuje s Akademií rodičovství.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek