_Vánoce se blíží. Jaké dárky jsou pro děti vhodné a kdy už to rodiče přehání?

Vánoce jsou svátky nejen klidu a pohody, ale také rodiny, sladkého cukroví a svátečního jídla. Samozřejmě k nim patří i dárky. A tady často nastává kámen úrazu. 

Datum publikace: 01.11.2017
Vánoce se blíží. Jaké dárky jsou pro děti vhodné a kdy už to rodiče přehání?

Štědrý večer se blíží nezadržitelným tempem a my už přemýšlíme, jaké dárky dětem vykouzlit. Tedy, lépe řečeno, o jaké dárky napíšeme Ježíškovi. Má jich být hodně, nebo málo? Mají děti dostat hračky, oblečení nebo něco ze světa moderní techniky?

Nic se nemá přehánět

Řada lidí má s výběrem dárků spojené hodiny stresu a nekonečného přehrabování reklamními letáky. Co když náš chlapeček nebude s dárky spokojený? Co když sousedova holčička dostane to, co ta naše ne? A kolik peněz to všechno bude stát?

Pravidelně zveřejňujete fotky svých dětí na internetu? Dávejte si pozor, i děti mají svá práva.

Záleží na vás, jakou finanční hranici si stanovíte, mějte ale na paměti, že nic se nemá přehánět. Množstvím ani penězi. „Když jsou děti velmi malé, tak by měly dostávat minimum hraček. Potřebují si hrát s hrnci s mámou v kuchyni nebo asistovat tátovi při kutilských pracích,“ říká psycholog Petr Šobra.

Méně času – více dárků

Jsou děti, které každý rok dostanou nový iPhone, pak je ale opačný extrém, kdy dítka najdou pod stromečkem gel na vlasy a čokoládu. „Principem je ale, aby si i děti uvědomily, že na Vánoce mají být všichni spolu,“ tvrdí psycholog Šobra, který upozorňuje na současný „trend“ vánoční doby: „Rodiče často nemají na své děti čas, a tak si na Vánoce kompenzují to, co nestihli za celý rok a kupují jim dražší dárky. Dokonce se dá, že platí úměra – čím míň času na děti, tím dražší dárky.“


Shutterstock.com

Tím se ale často dostávají do finančních problémů, řada rodičů si na vánoční dárky dokonce půjčuje peníze. „Už i rodiče z nižších tříd kupují dárky nad své poměry. Pokud děti chtějí něco lepšího jen proto, že to budou mít jejich kamarádi, rodiče by měli být neoblomní a vysvětlit jim, že Vánoce jsou o něčem jiném,“ říká Šobra. „Je hezké dostat něco pěkného, ale hlavní je to nepřehánět. Děti si toho pak neváží, hračky se jen hromadí, opotřebovávají se a rodiče je pak stejně musí protřídit a vyhodit,“ dodal.

Zažijte kouzelné Vánoce

Dobře vybraný dárek vždy udělá radost. Vidět rozzářené oči našich ratolestí za to stojí. Ale mějte na paměti, že nejde jen o dárky. Daleko důležitější je, aby celá rodina držela pohromadě, abychom se vzájemně navštěvovali a dodržovali oblíbené tradice. Upečte společně cukroví, zahrajte si společenskou hru a pusťte si nějakou pohádku. Když k tomu s Ježíškem doladíte pár hezkých dárků, budou vaše Vánoce kouzelné!

Autor: Petr Sobol


Petr ŠobraMgr. Petr Šobra

působí od roku 2011 jako ředitel psychologického centra Duhovka, které v rámci Duhovka group poskytuje poradenské, terapeutické a koučovací služby. Vystudoval jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval v
Institutu pedagogicko-psychologického poradenství. Vede vlastní psychoterapeutickou praxi. Absolvoval systemicky zaměřený psychoterapeutický výcvik „Umění terapie“. Od roku 2015 spolupracuje s Akademií rodičovství.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek