MUDr. Hana KrejčíPracuje jako lékařka na interní ambulanci porodnice „U Apolináře“ Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze, kde se věnuje péči o těhotné ženy s interními komplikacemi v těhotenství, včetně těhotenské cukrovky.

Hypertenze otěhotnění Vloženo: 29.04.2020
Dobrý den, paní Doktorko, ráda bych se začala snažit o těhotenství. Léčím se s vysokým tlakem a užívám Dopegit 0-0-1 Doma mám teď tlaky kolísavější, ale v normě. Přesto někdy mám TK vyšší i přes léky (142-94) zejména večer. Jindy mám TK pod 135/85. Je léčba dostatečná, když chceme začít snažit o miminko, nebo mám přidat Doegit na ráno? Obvodní lékař by dávku nechal, jak je, respketivě by mi na tlak nepsal vůbec nic. Gynekolog ale říkal, že je třeba upravit TK už před těhotenstvím. Mám ho upravený dostatečně? Mě přijde, že se stále pohybuje kolem hranice 140/90, zejména ten spodní tlak se drží rád kolem 90. Druhá otázka. Chci si koupit nový domácí Tonometr. S ohledem na plánování dítěte jsem si vyhlídla Omron pro Ellit, je to dobrá volba? nebo doporučíte prosím jiný? Moc tomu nerozumím. Hledám kvalitu. Tonometr, který mám doma není moc přesný. Třetí otázka. Kdybych otěhotněla, ráda bych vzhledem k věku (39) a té hypertenzi chodila do rizikové poradny a ne jen k obvodnímu gynekologovi. Pošle mě gynekolog automaticky, nebo to záleží na jeho uvážení? Lze chodit jako smoplátce? Nebo můžu mít žádanku od obvodního lékaři, či internisty? Nebo to musí vydat gynekolog? Mě přijde v mé situaci málo chodit jen na obvodní gynekologii, nebo na klasickou internu. Děkuji moc za rady.
Vloženo: 30.04.2020
_ Odpovědět
Léčbu máte nastavenou dobře, léky zatím není třeba zvyšovat. Omron je dobrá volba, používáme jej i v ordinaci. Nevím, jaké jsou zvyklosti na jiných pracovištích, ale u nás - u Apolináře - se můžete do rizikové poradny (přízemí, interní ambulance č. 3, tel. 224967413) přihlásit i bez žádanky.
Přidat odpověd: