MUDr. Markéta Geleneky
je odborníkem na problematiku klinické toxoplasmózy. Působí jako konzultant v této oblasti na Infekční klinice FN Na Bulovce Praha. Zaměřuje se především na diagnostiku a léčbu vrozené toxoplasmózy, a to u těhotných pacientek i novorozenců. Věnuje se pravidelné přednáškové a publikační činnosti. Bližší informace o jejích aktivitách klikni zde

Toxoplasmosa Vloženo: 25.10.2013
Dobrý den paní doktorko, asi před 8 lety jsem k Vám byla poslána na konzultaci od praktického lékaře po prodělané toxoplasmose. Ve zprávě jsem měla napsáno, že žádné budoucí těhotenství není ohroženo. Nyní jsem v 9+2tt a chci se zeptat, jaké je riziko a nebezpečí toxoplasmosy v průběhu těhotenství, pokud jsem ji již prodělala. Děkuji za odpověd a hezký den.V.Č.
Vloženo: 25.10.2013
_ Odpovědět
Dobrý den, nemusíte se obávat, opravdu je to tak, Vaše těhotenství není toxoplasmózou ohroženo, protože je chráněno paměťovými protilátkami, které Vám po předchozí nákaze v krvi zbyly a budou přítomny dlouhodobě - předpokládáme doživotně. Jedinou výjimkou by byla situace, kdy byste měla velice těžkou poruchu imunitního systému (HIV/AIDS, nádorová onemocnění, chemoterapie, stavy po transplantaci, biologická léčba a podobně) či pokud byste trávila většinu těhotenství mimo Evropu či Severní Ameriku. V takových případech doporučuji v těhotenství sledovat, jinak to není potřeba.
Přidat odpověd: