obrázek1.pngDocent Jozef Záhumenský je přednostou II. Gynekologicko-porodnické kliniky Univerzitní nemocnice Bratislava a Lékařské fakulty Univerzity Komenského. Působí také jako soudní znalecv oboru gynekologie a porodnictví na Slovensku i v České republice. Kromě každodenní práce na porodním sále vede poradnu pro vysoce rizikové těhotenství. Předmětem jeho odborného zájmu je nejen vedení porodů a prenatální péče, ale rovněž problematika těhotných žen s infekčními nemocemi. Zabývá se problematikou gynekologických infekcí a péčí o ženy, které v poporodním období provází problémy. Je autorem dvou monografií, jedné učebnice a mnoha domácích i zahraničních odbnorných článků. Více na www.zahumensky.eu

Propolki tablety a současné užívání těhotenských vitamínů Mamavit Vloženo: 01.08.2013
Vážený pane doktore. Moc Vám děkuji za odpověď na téma opakované virózy v těhotenství. Mám na Vás ještě jednu prosbu - poslední :). Dnes se mi opět udělaly čepy v krku, tak mi na krčním udělali výtěr z krku a nosu a nabrali CRP. Vzhledem k tomu, že ale mé zdravotní potíže tohoto typu trvají již několik týdnů (čepy jsem měla naposledy před měsícem a ode dneška, po dobu více jak měsíc mám však dále zarudlý a bolestivě zduřelý krk, pálení v nose a občas na prsou, bez teplot), myslím, že i nyní budu mít výtěr z krku a CRP včetně sedimentace v pořádku a bude se tedy jednat o dlouhodobější virózu naštěstí bez teplot. Jelikož jsem v 8.týdnu těhotenství, nerada bych užívala jakékoliv léky zbytečně - užívám těhotenské vitamíny, do nosu si stříkám Vincentku, krk si vytírám solí od ORL lékaře a během těhotenství jsem již dvakrát užívala tablety Septisan (moc ale bohužel nepomohly). ORL lékař i magistra v lékárně se shodli, že je třeba posílit celkově moji imunitu - vzhledem k 8.týdnu těhotenství však není prý dobré užívat mnoho preparátů a proto mi v lékárně doporučili tablety Propolki s propolisem a vitamínem C, které i dle příbalového letáku těhotné užívat mohou. Jelikož však užívám těhotenské vitamíny Mamavit s DHA, kde je uvedeno, že doporučená denní dávka (tedy 1 tablata denně) obsahuje 150 procent denní doporučené dávky tohoto vitamínu, nejsem si jistá, zda k tomuto vitamínovému přípravku mohu užívat současně ještě doporučené tablety Propolki, kde jedna tableta obsahuje 20 mg vitamínu C. Kvůli mým potížím se snažím jíst hodně ovoce a zeleniny, tudíž vitamínu C budu mít určitě dostatek, takže bych se tímto vitamínem nerada předávkovala a ublížila tak miminku, propolis však prý na krk pomáhá. Jaký je prosím Váš názor na tuto věc - mohu užívat Propolki současně s těhotenskými vitamíny Mamavit nebo mi s ohledem na to, že jsem již užívala 2krát Septisan užívání Propolek nedoporučujete? Nebo je dle Vás lepší vydržet mé zdravotní problémy ještě nějaký čas a zahájit užívání Propolek až po skončení prvního trimestru? Přijdu si opravdu jak simulant, ale nesleduji se a opravdu se již více jak 6 týdnů necítím dobře, což je dosti obtěžující, zvlášť v počátku těhotenství.Moc Vám děkuji za ochotu a pochopení a mějte se hezky.
Vloženo: 06.08.2013
_ Odpovědět
Dobrý den, vitamínem C se nedá předávkovat, protože tělo si uloží jenom potřebné množství a ostatní se vyloučí močí z těla ven. Co se týče těhotenských vitamínů, můj názor je poměrně skeptický, žena, která se zdravě stravuje, nemá žádnou výhodu z jejich užívání, na druhé straně však neškodí. Pokud Vám Propolki pomáhají, není důvod je vysadit.
Přidat odpověd: