obrázek1.pngDocent Jozef Záhumenský je přednostou II. Gynekologicko-porodnické kliniky Univerzitní nemocnice Bratislava a Lékařské fakulty Univerzity Komenského. Působí také jako soudní znalecv oboru gynekologie a porodnictví na Slovensku i v České republice. Kromě každodenní práce na porodním sále vede poradnu pro vysoce rizikové těhotenství. Předmětem jeho odborného zájmu je nejen vedení porodů a prenatální péče, ale rovněž problematika těhotných žen s infekčními nemocemi. Zabývá se problematikou gynekologických infekcí a péčí o ženy, které v poporodním období provází problémy. Je autorem dvou monografií, jedné učebnice a mnoha domácích i zahraničních odbnorných článků. Více na www.zahumensky.eu

pátá a šestá nemoc Vloženo: 30.07.2013
Dobrý den. Prosím o radu. Jsem na počátku 8.týdne těhotenství a minulý týden jsem byla v lékárně, kde přede mnou ve frontě stála maminka s malou holčičkou v kočárku. Holčička byla celá osypaná v obličeji a maminka říkala paní magistře v lékárně, že prý má holčička pátou nebo šestou nemoc. Nejsem pediatr, a tak s dětskými nemocemi nemám zkušenost, ale vzhledem k informacím, které jsem si následně našla na internetu, se bude spíše jednat o pátou nemoc, je tomu dle Vašeho názoru tak? Soudím tak z příznaků viditelných na holčičce – tj. cca rok a půl staré dítě, osypané v obličeji (u šesté nemoci jsem se dočetla, že bývá spíše u starších dětí a osypání bývá na těle nikoliv v obličeji). Dle vyjádření mých rodičů jsem v dětství pátou ani šestou nemoc neprodělala, mám tedy nyní strach o zdraví plodu. Obracím se tedy na Vás s prosbou o vyjádření k následujícímu: 1. Jaké příznaky má pátá a šestá nemoc u dospělých a je možné, že bych se touto nemocí nakazila a neměla žádné příznaky či projevy této nemoci nebo se tyto nemoci projeví specifickými příznaky u dospělých vždy? Jak dlouhá je nejvyšší možná inkubační doba těchto nemocí? 2. Mám o tomto incidentu informovat svého gynekologa nebo ho mám informovat jen v případě, vyskytnou-li se u mě nějaké příznaky těchto nemocí? Měla bych nyní pro jistotu absolvovat nějaké vyšetření a případně že ano, jaké? 3. Jak moc jsou tato onemocnění infekční a jak je tedy vysoké riziko nákazy v tomto případě? Holčičky jsem se přímo nedotýkala, seděla v kočárku cca 1 metr ode mě, ale podávala peníze a platební kartu magistře z lékárny, která mi následně vracela peníze a podávala léky… 4. Jaké je riziko poškození plodu pátou či šestou nemocí a jde tato poškození včas odhalit ultrazvukem nebo některá poškození plodu těmito nemocemi mohou být ultrazvukem včas nerozpoznatelná? Moc děkuji za Váš čas a názor a mějte se hezky.
Vloženo: 30.07.2013
_ Odpovědět
Dobrý den, odpověď je velice jednoduchá, pokud jste se s infikovaným miminkem nelíbala, tak je riziko nákazy nulové. Předměty se tyto infekce nepřenášejí. Pokud se budete trápit takovými nesmysly a zbytečnými obavami, tak jedinou možností je úplná izolace v sterilním prostředí. A samozřejme pozor na jídlo, může obsahovat taky nějaké mikroby. Takže moje rada, nestresovat se, vývoj plodu můžeme ovlivnit jenom minimálně a příroda včetně nášho imunitního systému je mocný čaroděj. Drtivá většina dětí se rodí naprosto zdravá i přes to, že těhotné ženy jsou pořád ve styku s nemocemi. I dokonce lékařky a zdravotní sestry mají zdravé děti.
Přidat odpověd: