_Víte, jak máte jíst, abyste zabránili vzniku zubního kazu u sebe i u svých dětí?

Víte, jak máte jíst, abyste zabránili vzniku zubního kazu u sebe i u svých dětí?
Datum publikace: 02.09.2015

Riziko kazu z nesprávného jídelníčku spočívá zejména v příjmu tzv. dodaných cukrů, tedy individuálně připravovaných nebo hotových slazených jídel a nápojů. Právě ty by se měly, zejména u dětí, omezit na minimum.

 

„V době přechodu z přirozené nebo umělé a pokračující mléčné výživy na smíšenou výživu mladšího předškolního dítěte se začíná programovat složitý komplex pochodů zažívání, chuťových preferencí a stravovacích návyků. Ty pak do budoucna rozhodnou, bude-li mít jedinec v dětském věku, a pak v dospělosti, problémy se zubním kazem nebo nadváhou,“ vysvětluje MUDr. Jaroslav Myšák ze Stomatologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK.
Ve výživovém poradenství u rodičů by se měl důsledně prosazovat a akcentovat zejména minimální příjem dodaných cukrů z nápojů a snacků obsahujících nadbytek tuků. Škroboviny tepelně upravované varem (brambory, těstoviny, rýže apod.) jsou samy o sobě nekariogenní a měly by spolu s cereáliemi a tmavým pečivem krýt kolem 90 % denní energetické potřeby.
Lidé si postupně zvykají studovat na balených potravinách dobu jejich použitelnosti. Stejně by si měli navyknout sledovat informace o obsahu základních živin, bílkovin, sacharidů a tuků, u cukrovinek také obsah dodaných cukrů. Údaje jsou obvykle uváděny v gramech na 100 g potraviny. Z hlediska výživy bezpečné pro zuby platí jednoduché pravidlo. Výrobek, který obsahuje 10 a více gramů cukru ve 100 g, je z hlediska kazu vysoce rizikový, obsahuje-li pod 5 g cukru na 100 g je velmi málo rizikový.
Omezení zkvasitelných sacharidů ve stravě může výrazně omezit vznik zubního kazu (pH klesá za 4–5 minut po konzumaci cukru).

Zásady výživy se mohou mírně lišit dle věku

Výživa od narození do 1 roku

Pro novorozence a kojence je nejvhodnější kojení, od 4. měsíce pak příkrmy (lžičkou). V případě, že nelze kojit, tak by ale náhradní přípravky neměly být doslazovány – dítě si na to rychle zvykne a pak nesladké nechce.
„Na rozvoji zubního kazu u kojenců mají velký vliv sladké čaje a šťávy, zejména když dítě s lahví usíná, nebo namáčení dudlíku do medu apod. Říká se tomu „kaz z kojenecké lahve, anglicky: nursing bottle caries a postihuje především frontální zuby,“ upozorňuje MUDr. Jaroslav Myšák ze Stomatologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK.
Ze všech těchto důvodů je potřeba poučit rodiče o vhodné výživě, včas začít mechanicky očišťovat zoubky se zubní pastou obsahující fluoridy v koncentraci odpovídající věku dítěte (400 ppm  F-).

Výživa batolete (1-3 roky)

U batolat platí stejná pravidla jako u kojenců. Není dobré dávat dětem moc sladkostí – rychle si na ně zvyknou. „Například ve Skandinávii dávají dětem sladkosti jen v sobotu a pak si pořádně vyčistí zuby, poté následuje lokální aplikace přípravků s vyšším obsahem fluoridů,“ říká MUDr. Jaroslav Myšák ze Stomatologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK. V tomto věku potomkům zuby čistí rodiče, ale posilujeme tento návyk i v dětech. Kolem 3. roku začínáme se žvýkačkami.

Výživa předškoláka (3-6 let)

Nepodporujeme podávání sladkostí, ale ani jim je neodpíráme za trest. Doporučujeme neslazené nápoje a nezakazujeme žvýkačky. Pokud má dítě nevyhovující ústní hygienu, poučujeme rodiče o riziku požívání sladkostí a tepelně upravených škrobů v závislosti na vznik zubního kazu.

Výživa školáka

Děti jsou v jídlech dost vybíravé a jejich samostatná hygiena nemusí být dostačující, proto o všem informujeme i rodiče. Dále doporučujeme dočišťování zubů do věku 8-10 let.

Výživa dospívajících (13-18)

Často jedí ve fast-foodech. Pozitivní jev na prevenci zubního kazu u mladistvých je, že hodně žvýkají.

Výživa dospělých

Dospělým pacientům se doporučuje omezit tuky a cukry, přidat více ovoce a zeleniny a škrobových potravin. Kvůli medikaci se můžeme u dospělých setkat se sníženou tvorbou slin, tzv. salivací, což podněcuje vznik kazů na krčcích zubů a obnažených kořenech.
Klademe důraz na dobrou hygienu, udržování dobré salivace a používání fluoridové prevence.

Zdroj: VFN, Rok prevence

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek