_Těhotné může potrápit kvasinková infekce. Jak proti ní bojovat?

Těhotné může potrápit kvasinková infekce. Jak proti ní bojovat?

Také těhotné ženy může pořádně potrápit vaginální infekce. Pokud se znenadání objeví neznámé svědění, bez váhání jej řešte. Infekce se dá vyléčit i svépomocí. Podle lékaře Alexandra Bartáka je totiž nejčastější příčinou kvasinková infekce. Na tu existují v lékárně volně prodejné přípravky. Na každý pád je ale lepší ujistit se u lékaře, o jakou diagnózu se v každém individuálním případě jedná. A následně jej řešit. Bezodkladně.

Datum publikace: 10.01.2018

„V těhotenství bývá nejčastějším důvodem svědění genitálu a pochvy kvasinková infekce. Takzvaná vulvovaginální kandidóza - je pouze nepříjemná. Nikoliv nebezpečná. Vzniká u těhotných proto, že těhotné ženy mají prostředí v pochvě, které kvasinkám více vyhovuje,“ vysvětlil pro ABC Těhotenství Barták.

Jednoduše se přemnoží bakterie

Podle lékaře je v pochvě náhle více živného substrátu a proto se kvasinky často přemnoží. Nejedná se o to, že by žena nepříjemnou infekci chytila zvenčí. „Kvasinky, které v pochvě žijí, se přemnoží a začnou chovat agresivně. Problém se léčí velmi snadno za pomoci vaginálních preparátů,“ dodal Barták.Další poměrně častou infekcí je podle lékaře takzvaná bakteriální vaginóza. Kdy se v poševním prostředí přemnoží takzvané anaerobní mikrobi, ta ale hrozí stejně těhotným, jako „netěhotným“.  „To také není nebezpečné, to je jenom nepříjemné, ale tímto onemocněním ženy v těhotenství většinou netrpí. Rozhodně ne častěji, než ženy mimo těhotenství,“ vysvětlil odborník.

Zapomeňte na domácí rady, jděte si pro pomoc do lékárny a k lékaři

Kvasinková infekce se projevuje obvykle svěděním, nebo hrudkovitým výtokem, ale spíše je typickým příznakem svědění, tvrdí gynekolog. „Kvůli tomu lékaře ženy vyhledávat nemusejí, protože vaginální preparáty jsou volně prodejné v lékárně,“ dodal.

V případě, kdy si žena není jistá a přeci by jen raději k lékaři vyrazila, může. Vždycky je lepší ujistit se u svého gynekologa, který potvrdí diagnózu a určí nejlepší možný postup léčby. Jiné vaginální infekce prý těhotné ženy netrápí.

„Babky kořenářky“ pak doporučují vytrvalou šestitýdenní bylinnou kůru. Při té se prý mají pořádně vyčistit i střeva. Takže před začátkem léčby bylinkami se pije Zaječí hořká kyselka. Má silně projímavé účinky, ale nezpůsobuje křeče v břiše. Odpoledne už může člověk konzumovat lehké dietní jídlo. Po pořádném pročištění následují bylinky.
Antimykózní čaj obsahuje badyán, hřebíček, anýz, fenykl, šalvěj a vroucí vodu. Tady je potřeba říct, že obzvláště těhotné ženy by po dobu těhotenství měly podobné experimenty konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Nebo se jim rovnou raději obloukem vyhnout. 

Autor: Zuzana Zelenková


obrázek1.pngDocent Jozef Záhumenský je přednostou II. Gynekologicko-porodnické kliniky Univerzitní nemocnice Bratislava a Lékařské fakulty Univerzity Komenského. Působí také jako soudní znalecv oboru gynekologie a porodnictví na Slovensku i v České republice. Kromě každodenní práce na porodním sále vede poradnu pro vysoce rizikové těhotenství. Předmětem jeho odborného zájmu je nejen vedení porodů a prenatální péče, ale rovněž problematika těhotných žen s infekčními nemocemi. Zabývá se problematikou gynekologických infekcí a péčí o ženy, které v poporodním období provází problémy. Je autorem dvou monografií, jedné učebnice a mnoha domácích i zahraničních odbnorných článků. Více na www.zahumensky.eu


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek